Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca si obligatii angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca si obligatii angajator

Salutare pentru toata lumea de pe acest forum. Am nevoie de un sfat intr-o problema mai complicata. Am lucrat la o firma o perioada de patru luni octombrie2007-martie 2008. Le-am dat actele necesare angajarii si mi-au spuns ca mi-au facut contract de munca si ca urmeaza sa fie inregistrat, dar tot au amanat sa mi-l prezinte. Am aflat ca nu am contract de munca valabil in momentul in care am fost respinsa de la pensia privata. Deoarece nu au vrut sa ma angajeze am plecat de la firma respectiva. In momentul de fata ma confrunt cu probleme deoarece nu au fost platite asigurarile de sanatate si cei de la CAS mi-au spus ca nu mai beneficiez decat de serviciile medicale de baza, chair daca sunt angajata de 2 luni si sunt platite asiguarile. Nu stiu daca o reclamatie la ITM m-ar putea ajuta? Eu nu i-am reclamat cat timp am fost angajata datorita temei si in plus nu stiu daca pot fi trasa la raspundere si eu pentru munca la negru. Ce probe pot dovedi faptul ca am lucrat acolo? Cum pot rezolva situatia cu asigurarile de sanatate?
În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă (inceput de proba scrisa, martori, prezumtii).

Nu puteti fi trasa la raspundere dvs pentru munca la negru. Angajatorul este cel care este sanctionat, in acest caz.
Depuneti, in acest sens, o sesizare la ITM.
Multumesc pentru sfaturi. Problema mea este ca nu stiu ce probe sa le prezint celor de la ITM pentru a lua in considerare sesizarea. Eu nu am avut contract de munca pentru ca m-au tot amanat, mi-au dat banii in mana si sigur nu sunt inregistrata in registrele contabile. Totodata nu stiu daca fostiii mei colegi ar fi de partea mea , chiar daca ma cunosc. Singura solutie sa le descriu celor de la ITM cu cat mai multe detalii firma si fostii colegi.
Conform Codului Muncii puteti face dovada muncii prin orice mijloace. Puteti prezenta ca dovezi acte semnate de dvs, lucrari facute de dvs ;)
georgete a scris:

Multumesc pentru sfaturi. Problema mea este ca nu stiu ce probe sa le prezint celor de la ITM pentru a lua in considerare sesizarea. Eu nu am avut contract de munca pentru ca m-au tot amanat, mi-au dat banii in mana si sigur nu sunt inregistrata in registrele contabile. Totodata nu stiu daca fostiii mei colegi ar fi de partea mea , chiar daca ma cunosc. Singura solutie sa le descriu celor de la ITM cu cat mai multe detalii firma si fostii colegi.

Dovada prestarii muncii o puteti face si cu martori. Inainte de a depune sesizarea la ITM, este bine sa vorbiti cu colegii dvs care va pot sprijini in acest sens.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru sfaturi. din nefericire, la replica ca am numai prejudicii din cauza lipsei intocmirii formelor legale (nu am spus ca o sa iau masuri) am primit raspun sa fiu multumita cu faptul ca actualul meu angajator mi-a facut contract:((!. Si asta de la o ,,prietena". Stiu ca din pacate nu am prea multe sanse decat informatile pe care le detin despre activitatea lor si clienti dar sper ca sesizarea sa nu fie pierduta pe la ITM. Daca ar face un control neanuntat in urma ei ar descoperi ca ceea ce spun e adevarat.