avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere cu articolul 73
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere cu articolul 73

Daca am fost concediat cu artr. 73 pot beneficia de plata a cel putin unui salariu compensatoriu,conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 78, chiar daca nu am decat 10 luni pe Cartea de Munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 29 Octombrie 2009
Cum adica ati fost concediat cu art. 73?

In art. 73 din Codul Muncii, este specificat dreptul la preaviz si durata lui ...
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Cred ca este vorba de o concediere cu art.65(1), coroborat cu art.73.
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In cazul in care este vorba de o concediere in temeiul art. 65 alin. 1, atunci beneficiati de salariu compensatoriu, conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National.
iulian_ a scris:

Daca am fost concediat cu artr. 73 pot beneficia de plata a cel putin unui salariu compensatoriu,conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 78, chiar daca nu am decat 10 luni pe Cartea de Munca?


Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
In conformitate cu dispoziţiile CCMN, veti primi minim un salariu compensatoriu, în afara drepturilor cuvenite la zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de concediere individuala lala21 lala21 Sunt in perioada de preaviz, si mi sa incheiat cu articolele 73 alin 1 conform CM si conf art. 74 alin 2 conf contr colectiv de munca pe anii 2007-2010. Oare ... (vezi toată discuția)
Salariu compensator ocheselionut ocheselionut Buna ziua , Am si eu o intrebare legat de plata salariului compensator , am primit preavizul de incetarea a contractului de munca conform art 65 alin 1 (adica ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii larisa_ larisa_ Incepand cu data de 17.09.2010, contractul meu de munca a incetat conform art 65 alin 1 din codul muncii. Din cauza reducerii activitatii mi-a fost desfiintat ... (vezi toată discuția)