Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere cu articolul 73
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere cu articolul 73

Daca am fost concediat cu artr. 73 pot beneficia de plata a cel putin unui salariu compensatoriu,conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 78, chiar daca nu am decat 10 luni pe Cartea de Munca?
Cum adica ati fost concediat cu art. 73?

In art. 73 din Codul Muncii, este specificat dreptul la preaviz si durata lui ...
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Cred ca este vorba de o concediere cu art.65(1), coroborat cu art.73.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In cazul in care este vorba de o concediere in temeiul art. 65 alin. 1, atunci beneficiati de salariu compensatoriu, conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National.
iulian_ a scris:

Daca am fost concediat cu artr. 73 pot beneficia de plata a cel putin unui salariu compensatoriu,conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 78, chiar daca nu am decat 10 luni pe Cartea de Munca?

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
In conformitate cu dispoziţiile CCMN, veti primi minim un salariu compensatoriu, în afara drepturilor cuvenite la zi.