Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... salariu compensator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

salariu compensator

Buna ziua ,
Am si eu o intrebare legat de plata salariului compensator , am primit preavizul de incetarea a contractului de munca conform art 65 alin 1 (adica sunt concediat fara motive ce tin de persoana mea ) si am citit si eu ca potrivit art 78 din Contractul Colectiv de Munca la nivel national as avea dreptul la cel putin un salariu compensatoriu . Am interbat persoana de la resurse unmane si mi-a spus ca firma nu are contract colectiv de muna . In acest caz ce pot face sau mai bine zis cum pot face sa obtin acest salariu compensatoriu ?
ART. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil. ( contract colectiv care poate fi la nivel de unitate, ramurasau unic la nivel national)
Vi se aplica prevederile CCMN, un salariu. Solicitati si in scris cu nr de inregistrare a cererii. Daca nu va raspunde pozitiv puteti inainta cerere de chemare in judecata, fiind litigiu de munca nu platiti taxa de timbru. Daca angajati avocat solicitati ca angajatorul sa fie obligat la plata cheltuielilor de judecata (onorarii avocat).