avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate hrenciuc eusebiu catalin

Activitate hrenciuc eusebiu catalin

Răspuns la discuția anulare pensie intretinere
ma scuzati dar totusi un avocat mia spus ca cererea reconventionala se timbreaza cu taxa de timbru de 8 lei platita la primarie..........................???stiti ceva de o asemenea taxa???
Răspuns la discuția anulare pensie intretinere
va multumesc .
trebue sa platesc taxa de timbru judiciar???
si de ce valoare?
trebue so depun la judecatorie inaintea procesului sau o duc in ziua procesului???
Răspuns la discuția anulare pensie intretinere
va multumesc dar de unde iau un model de cerere reconventionala pentru cauza mea:)
Răspuns la discuția partaj bunuri comune
anul vinzari aprtamentului la nepoata este martie 2009
nepoata este fica mea din prima casatorie,nascuta in 1988
eu sint unucul mostenitor
mama a fost divortata de tata si nu sa mai recasatorit.
Parinti mei sau despartit prin ani 70. In 89 au facut partajul prin care mama trebuia sai dea la tata suma de 5000 lei. mama a vindut apartamentul cu uzufruct viager unei nepoate ,apoi a decedat si cei 5000 lei tata nu ia mai primit. Mai poate tata intra in posesia sumei???
pe cine ar trebui sa dea in judecata??
dupa citi ani se prescriu sumele din partaj??
mama putea vinde apartamentul daca nu avea un act la mina ca ia achitat lui tata celi 5000??
Buna Seara si la multi ani pe 2010i
Deci...fica mea in virsta de 22 ani ma chemat in judecata in luna decembrie pentru majorarea pensiei de intretinere, ea fiind studenta in anul 2 la cursuri de zi si angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, ,judecatoria fixind termen pe 15 ianuarie.
Pe 31 decembrie a avut loc cununia civila a ficei mele.Pe 6 ianuarie am depus o intimpinare in care am rugat instanta sa verifice la starea civila a primariei....
si anulaea pensiei .
e ok sau o sa fiu obligat sa platesc in continuare.??
trebue sa ma mai prezint la proces??
da desigur 10.000 merti patrati reprezinta o singura parcela.
in titlu de proprietate este 10000metri patrati
intrun act de partaj este stipulat 1000 metri patrati ,in registru agricol este stipulat 10000metri patrati . se poate modifica actul de partaj la notarul la care sa facut partajul???
multumesc dar ce acte ar trebui sa am doar lucrurile din casa au fost ale mamei si eu sint unicul mostenitor.