avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Mirnea Luiza

Activitate Mirnea Luiza

Discuție dobanda legala
Am semnat un contract de prestari servicii de proiectare, in calitate de beneficiar, in februarie 2010, am achitat un avans si nu mi s-a prestat acel serviciu nici pana acum. Am formulat o somatie pe OG 119, insa am o problema. In contract apar penalitati de 0,1 %/zi doar pentru mine ca beneficiar, in caz de neplata. Am inteles ca daca nu sunt trecute penalitati, pentru prestator, se calculeaza dobanda legala. Insa, nu am gasit nicaieri care e dobanda legala pe fiecare luna si nu stiu nici o formula de calcul pentru aceasta. Ma poate ajuta cineva...Sau o alta varianta in afara de cea cu dobanda? Multumesc:D
Eu platesc cheltuielile la asociatie.Nu se pune problema.De la chirias vreau eu sa recueprez suma in proces.
As dori sa stiu ce posibilitati am, daca am avut pe cineva in chirie, care a plecat de 2 zile, mi-a trimis doar un mesaj, insa nu mi-a platit chiria in ultimele 2 luni si jumatate, mai are de paltit o luna la cheltuieli, iar o luna, am paltit-o eu( suma era de 250 de lei, o am martora pe administratoare). Tin sa precizez ca:
- avem un contract de inchiriere,valabil pana in septembrie 2011, insa problema e ca nu e vizat la finante si vroiam sa stiu ce sanse am ca finantele sa afle de existenta lui, cine poate sa sesizeze acest lucru?
- cand am incheiat contractul, am facut copie dupa un act provizoriu, in loc de buletin, iar adresa domiciliului e foarte vaga, in cazul in care nu e domiciliul corect, sau si-a schimbat domiciliul, etc. unde va fi citata?
- si as dori sa stiu daca mai pot recupera si suma de 250 lei, platita de mine administratoarei, si daca pot face acest lucru in acelasi proces?
Practic eu doresc sa imi plateasca chria pe 2 luni si jumatate,cheltuielile afisate si cele pe care le-am platit eu.
X-(

Va multumesc mult!