avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate arad107

Activitate arad107

Buna ziua,de la societatea la care am lucrat mi sa spus in momentul in care am cerut o adeverinta de vechime ca trebuie sa merg personal la itm sa o ridic,deoarece eu am dat o declaratie cand m-am angajat ca,cartea de munca e la vechea sc si abia acum am primit cartea de munca(pana acum nu am avut).e adevarat ca trebuie sa merg personal sa ridic aceasta adeverinta de vechime?
daca eu suntin preaviz si ultima mea zii de preaviz este 20.01 mie trebuie sa mi se dea decizia de incetare a cmi pe 20.nu?dar in cazul in care nu mi se da numai pe 21 iar eu trebuie sa mai stau o zii la sediul firmei,am dreptul sa dorm pe banii firmei la hotel deoarece eu sunt din arad iar firma are sediul la bucuresti?si pot sa mai iau bani pe o zii de munca?si inca o intrebare data de 20 daca eu merg sa predau echipamentul de lucru la firma se considera zii de concediu sau de munca?
Discuție diurna
buna ziua as dori sa stiu care e distanta minima pentru acordarea de diurna si cat timp.deoarece mie de la socetatea unde lucrez mi s-a spus ca e vb de 35 km de casa si minim 12 ore lucrate.si mi s-a mai spus ca daca dorm la hotel diurna se calculeaza numai de la ora de la care am plecat din hotel cu toate ca poate eu sunt plecat de acs de 2 zile.deci eu as putea sa iau diurna pe 2 sau pe 3 zile.si hotelul se considera casa?

va multumesc!!
buna ziua,
as dori sa aflu ce se inatmpla daca la angajare am semnat o hartie unde exista o cluaza cum ca timp de 2 ani nu pot sa ma angajez la alta firma de acelasi profil,dar eu nu primesc nici o indemnizatie materiala si nu este in actul semnat specificat acest lucru(despre bani) si am contract de munca pe timp de x luni.(perioada deterimnata) dupa aceste x luni pot sa ma angajez la alta firma de acelasi profil fara a trebui sa suport consecinte,daca ei nu mai vor sa continuam impreuna?
aceasta clauza e ori in fisa postului,contractul colectiv de munca sau regulament de ordine interioara.eu nu am copii dupa toate actele semnate,numai dupa contractul de munca,pot cere aceste copii pentru a stii despre ce e vb exact.
va multumesc!!!!
buna ziua,
as dori sa aflu ce se inatmpla daca in fisa postului exista o cluza cum ca timp de 2 ani nu pot sa ma angajez la lta firma de acelasi profil,dar eu nu primesc nici o indemnizatie de cofidentialitate si am contract de munca pe timp de 6 luni.
dupa aceste 6luni pot sa ma angajez la alta firma de acelasi profil fara a trebui sa suport consecinte?
va multumesc!


contractul de munca e pe perioda determinata,si in contractul meu de munca nu e vorba despre vreo clauza e ori in fisa postului sau contractul colectiv de munca de la firma.eu nu am primit niciodata vreo compensatie materiala pentru aceasta clauza pana acum.eu nu am copii dupa toate actele semnate,numai dupa contractul de munca,pot cere aceste copii pentru a stii despre ce e vb exact.