Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime

Buna ziua,de la societatea la care am lucrat mi sa spus in momentul in care am cerut o adeverinta de vechime ca trebuie sa merg personal la itm sa o ridic,deoarece eu am dat o declaratie cand m-am angajat ca,cartea de munca e la vechea sc si abia acum am primit cartea de munca(pana acum nu am avut).e adevarat ca trebuie sa merg personal sa ridic aceasta adeverinta de vechime?
Decretul 92/1976 privind carnetul de munca Art22 Persoanele care elibereaza acte pentru dovedirea vechimii in munca si a altor situatii decurgand din executarea raporturilor de munca ,cele care efectueaza inscrieri in carnetele de munca sau in fisele de pensii ori vizeaza acte in vederea inscrierii datelor in aceste carnete,
precum si cele care au obligatii de control in legatura cu aceste operatii,raspund ,
dupa caz ,disciplinar,administrativ,material civil sau penal,in conditiile legii pentru neindeplinirea sau executarea defectoasa a sarcinilor ce le revin

Va revine obligatia sa verificati unde se afla carnetul dvs de munca ,si sa desfasurati demersurile necesare pentru operarea perioadelor lucrate