avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime

Buna ziua,de la societatea la care am lucrat mi sa spus in momentul in care am cerut o adeverinta de vechime ca trebuie sa merg personal la itm sa o ridic,deoarece eu am dat o declaratie cand m-am angajat ca,cartea de munca e la vechea sc si abia acum am primit cartea de munca(pana acum nu am avut).e adevarat ca trebuie sa merg personal sa ridic aceasta adeverinta de vechime?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:24, 25 Martie 2010
Decretul 92/1976 privind carnetul de munca Art22 Persoanele care elibereaza acte pentru dovedirea vechimii in munca si a altor situatii decurgand din executarea raporturilor de munca ,cele care efectueaza inscrieri in carnetele de munca sau in fisele de pensii ori vizeaza acte in vederea inscrierii datelor in aceste carnete,
precum si cele care au obligatii de control in legatura cu aceste operatii,raspund ,
dupa caz ,disciplinar,administrativ,material civil sau penal,in conditiile legii pentru neindeplinirea sau executarea defectoasa a sarcinilor ce le revin


Va revine obligatia sa verificati unde se afla carnetul dvs de munca ,si sa desfasurati demersurile necesare pentru operarea perioadelor lucrate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca puric puric Buna ziua, Am lucrat doua luni(incepand cu august 2010) la o firma(din bucuresti) pe baza de contract de munca, fara a detine anterior carte de munca. La ... (vezi toată discuția)
Contract de munca neinregistrat la timp Mlucian Mlucian am lucrat in 2008-2010 la o firma,nu conteaza numele cu jumatate de norma si am semnat un contract de munca dar nu m-am uitat ca nu e inegistrat la itm,acum se ... (vezi toată discuția)
Cum stiu daca am carte de munca? fury fury am lucrat la o firma (prima mea slujba) si am cerut sa am carte de munca. am semnat contractul de munca, insa cand am plecat dupa cateva luni, angajatorul ... (vezi toată discuția)