avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate Herminia

Activitate Herminia

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intre timp, a venit seful la sediu pt semnarea actelor.. iar dupa un scandal monstru cu amenintari de tot felul, cred ca plec cu acte in regula :) Din pacate nu am avut o cerere de demisie la mine, iar in circul care a iesit nu mi-a dat prin cap sa scriu una rapid de mana. Sper sa fie ok, cu atat mai mult cu cat am auzit in repetate randuri "Lasa tu legea! Ca lucrurile nu merg chiar asa cum crezi tu !"

Multumesc inca o data, o seara frumoasa :)
Nu este fax :( Sa vad daca am inteles bine. Daca ii trimit prin posta cu confirmare, dupa-masa, pot sa consider ca in 28.02.2011 e ultima mea zi de lucru la firma si sa plec linistita? Din pacate, ma astept un pic la bete in roate si as dori sa stiu exact ce sa fac astfel incat daunele sa fie cat mai mici. Desi, la nivel teoretic as putea sa-mi dau demisia la zi, pt ca sunt foarte multe puncte din CIM care nu au fost respectate de catre angajator.
Multumesc :)
Multumesc pentru raspuns.
Dar sunt nelamurita vis-a-vis de cele 20 de zile. In CIM este mentionat ca cele 20 de zile sunt in cazul concedierii, iar in cazul demisiei sunt 15. Si din cate am citit, acelasi lucru spune si in art.79 din Legea 53/2003.
De asemenea, nu stiu cum sa procedez daca el nu imi va semna demisia, cu atat mai mult cu cat in 1.03. mi se va face un nou contract de munca, evident, intr-un alt loc.
Buna ziua.

In urma cu cateva zile am decis sa-mi depun demisia, cu preavizul legal de 15 zile calendaristice. Am facut un calcul pentru a-mi inceta CIM la data de 1.03.2011, astfel ca inmanarea demisiei va trebui facuta in data de 12.03.2011.
Problema este ca mi-am sunat seful, care de obicei este de negasit, si l-am anuntat civilizat ca doresc sa-i inman demisia. A facut un scandal monstru, cu amenintari cu tot, promitandu-mi ca nu voi pleca asa usor.
Am reusit sa vorbesc cu cineva de la contabilitate, caruia i-am explicat ca stiu ca demisia este un act unilateral si ca trebuie inregistrat, dar firma noastra nu are parte de HR. Domnul de la contabilitate mi-a spus sa-i trimit demisia si lui prin e-mail cat si sefului meu, sa am o dovada ca am trimis-o.
As vrea sa stiu cum sa procedez dpdv legal pentru a pleca la finalul preavizului fara probleme, pentru ca am impresia ca seful nu-si va face aparitia la o discutie.
Va multumesc
Răspuns la discuția Adoptie
Cererea de adoptie va trebui sa o depun eu sau tatal meu? Martori sunt bunicii si in general toate rudele mamei.

Multumesc frumos.
O seara frumoasa :)
Răspuns la discuția Adoptie
Mostenirea casei nu este singurul motiv pt care vrem sa initiem procedura de adoptie. El (si si eu) vrea sa-i port numele si "sa fiu fata lui" :) . Il consider tata de multa vreme si mi se pare firesc sa fiu fata lui. :)
Răspuns la discuția Adoptie
Multumesc pt raspunsuri, voi consulta legea respectiva. Tatal vitreg a participat la cresterea si educatia mea.. de la varsta de 16 ani incoace tot participa =D>.
Discuție Adoptie
Buna ziua.
As dori sa aflu cum ar trebui sa procedam in cazul in care tatal meu vitreg vrea sa ma adopte, in conditiile in care eu am deja 26 de ani. Mama este casatorita cu tatal meu vitreg de aproximativ 6 ani, dar sunt impreuna de vreo 10 ani. Locuim in casa lui si el doreste ca eu sa mostenesc acea casa. Din cate am inteles este cumva imposibila adoptia deorece sunt majora si nu as avea motive intemeiate pt a initia procedura. Eu nu mai tin legatura cu tatal meu natural si nici nu mai doresc nici un fel de legatura cu el. Cum ar trebui sa procedam in aceasta situatie?
Va multumesc pt raspunsuri. O zi frumoasa :)

P.S. : Tatal meu vitreg nu are copii si a intrerupt orice legatura cu rudele sale de cativa ani buni.
Răspuns la discuția Concediu neplatit
Multumesc pt toate informatiile.. Imi sunt de un real folos. Nu stiu cum se va rezolva pt ca seful evita conversatia cu noi, dar sper ca in curand vom reusi sa rezolvam aceasta problema. Apropos de somajul tehnic.. nu stiu cat ii va surade ideea, tinand cont ca el incearca sa evite pe cat posibil ideea de legalitate ;).
Va multumesc inca o data.

O zi frumoasa.
Răspuns la discuția Concediu neplatit
Era atat de evident ca vrea sa nu fie tras la raspundere? #-o... situatia sta in felul urmator: eu si colega mea lucram in farmacii diferite care apartin aceluiasi angajator. Ea lucreaza de un an si ceva, eu numai din 15 iulie 2009. Desi suntem angajate ca si medici veterinari, cam toata treaba o facem noi: gestiune, un pic de contabilitate, aprovizionare, plati facturi etc. Ideea este ca angajatorul ne-a propus (desi propus e un cuvant usor pt felul in care s-a exprimat) sa ne luam concediu neplatit din decembrie pana in februarie (inclusiv). Eu nu sunt de acord si nici colega mea, pentru ca si noi la randul nostru avem facturi de platit. Pt colega mea situatia ar fi un pic mai facila deoarece ea are drept la concediul de odihna de aproape o luna, dar pt mine concediul ar fi aproximativ de 8 zile pe anul curent. Acum as vrea o solutie ca sa nu raman in concediu fara plata, dar nici sa-mi dau demisia, iar daca legea este de partea mea ar fi si mai bine. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumesc mult. :)