avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters110037

Activitate ContSters110037

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. In momentul de fata sunt acuza pentru infranctiunea informatica de a accesa contul de Orange a unei persoane, din contul carei am transferat 50 de euro si tot pe baza aceluiasi cont am achizitionat un telefon mobil in valoare de 150 de euro. Acestea implica si ridicarea telefonului de la curier pe un nume si serie de buletine a unei persoane inexistente cred , dar pe semnatura mea.

In cazul in care nu as beneficia de aceste memorii motivate din partea unui avocat, si as fi gasit vinovat, avand in vedere circumstantele dosarului mai vechi ( cel pentru care am platit amenda administrativa ), care ar fi cea mai mare pedeapsa pe care risc sa o primesc?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca , acuzat fiind in baza legii 161, in cazul in care victima renunta la (retrage) plangerea, se inceteaza urmarirea penala. Totodata as dori sa va intreb care este pedeapsa in cazul in care sunt gasit vinovat. Mentionez ca prejudiciul este de 150-200 Euro si am mai avut 2 dosare in trecut care au fost inchise, primind o amenda administrativa de 350 lei (achitate). Exista posibilitatea ca la cererea victimei sa nu fie posibila incetarea urmaririi? Mentionez ca victima doreste de buna voie sa retraga plangerea in cazul in care se inceteaza urmarirea. Care ar trebui sa fie demersul victimei in cazul de fata? Ce am de castigat/pierdut in cazul in care recunosc/nu imi recunosc fapta.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executare silita - proprietate
Inteleg, dar se poate face doar cu acordul celorlalti proprietari, sau si fara ?
Acest lucru se poate aplica si in cazul unei amenzi administrative neplatite ?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Am o nelamurire, sper ca cineva de aici ma va putea ajuta.
Ma intereseaza daca executorul judecatoresc, in cazul in care as primi o amenda administrativa destul de mare, am datorii la banca (fara giratii) are dreprul sa scoata la licitatie apartamentul in care locuiesc. Tin sa precizez ca apartamentul e intabulat pe 3 persoane printre care si eu. Mai vreau sa precizez ca nu am NIMIC (in afara de apartament) pe numele meu. Ar putea sa se atinga cineva de acest bun comun ? In caz ca nu are dreptul legal de a vinde apartamentul, si nu platesc o amenda/datorii la banca cum se va proceda? Ce imi pot face?
Răspuns la discuția martor instanta
intrebarea era "care ar fi consecintele daca nu m-as prezenta?"
si inca o intrebare .. daca s-ar face recurs (sau apel, nu stiu terminologia), m-ar mai putea cita ?
Discuție martor instanta
Buna, am si eu o intrebare.
Am fost citat ca martor intr-un proces penal, am fost data stabilita, mi s-au adresat intrebari in legatura cu declaratia data la politie, dar doar din partea partii vatamate si din partea judecatoarei, dar invinuitul si avocatul acestuia nu au fost prezenti. Desi am primit asigurare verbala din partea judecatoarei ca nu voi mai fii citat, la insistentele invinuitului am fost din nou citat. As dori sa stiu care ar fii consecintele in cazul in care nu m-as prezenta, atat timp cat am raspuns prompt la prima citatie primita.
Buna ziua,
As dori niste informatii despre PFA. Cum terbuie sa procedez ca sa ma fac PFA? Cat m-ar costa (aproximativ) procedurile? Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Ce impozite, taxe trebuie sa platesc? Cam tot ce tine de procedura si costuri.
Tin sa precizez ca vreau sa fac o intermediere, nu voi vinde practic nimic, eu voi avea doar un comision, ce nu va depasi 500 E lunar. V-as ruga sa imi dati raspunsuri, idei sau alternative. Va multumesc anticipat.