Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor instanta

Buna, am si eu o intrebare.
Am fost citat ca martor intr-un proces penal, am fost data stabilita, mi s-au adresat intrebari in legatura cu declaratia data la politie, dar doar din partea partii vatamate si din partea judecatoarei, dar invinuitul si avocatul acestuia nu au fost prezenti. Desi am primit asigurare verbala din partea judecatoarei ca nu voi mai fii citat, la insistentele invinuitului am fost din nou citat. As dori sa stiu care ar fii consecintele in cazul in care nu m-as prezenta, atat timp cat am raspuns prompt la prima citatie primita.
pana la finalizarea procesului sunteti obligat sa veniti de cate ori va cheama instanta
intrebarea era "care ar fi consecintele daca nu m-as prezenta?"
si inca o intrebare .. daca s-ar face recurs (sau apel, nu stiu terminologia), m-ar mai putea cita ?
Instanta a dispus sa completati declaratia data anterior,cat si pe cele date in faza de cerecetare,fie cu situatiii care au rezultat din dezabaterile desfasurate ulterior audierii dvs,fie la cererea partii lipsa,formulata prin avocatul sau.
Neprezentarea in instanta a unu martor legal citat atrage aplicarea unor sanctiuni procedurale.
Astfel,instanta va dispune citarea dvs.cu mandat de aducere,situatie in care politia/jandarmeria sunt solicitate sa va ia de la domiciliu si sa va duca in instanta la termenul solicitat,in vederea audierii.
De asemeni impotriva martorului care lipseste cu rea credinta se poate lua masura amendarii.
Instanta,in situatia in care apreciaza util si necesar poate dispune citarea dvs ,ori de cate ori apreciaza .In caz de neprezentare,se pot dispune sanctiuni impotriva dvs,sau aducerea cu mandat
Da,exista posibilitatea sa fit citata ,si in situatia rejudecarii cauzei