Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se intampla daca nu ma prezint la un proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se intampla daca nu ma prezint la un proces

Buna Ziua
am fost citat ca martor la procesul cuiva, mentionez pers respectiva a cumparat o casa a dat un avans in mai multe rate si eu am semnat acele chitante de mana ak pers se judeca cu respectivii proprietari pt ca au avut casa gaj la o banca si acestia nu mai recunosc o chitanta
mie mia venit aks n jur de 4 citari din acelea prin posta
intrebarea mea este ce se intampla daca numa prezint la proces?
primiti amenda, primiti politia si jandarmul la usa cu mandat de aducere.. daca va impotriviti va pun si catusele si daca i injurati va mai trag si o scaltoaca
In plus, neprezentarea in calitate de martor, lipsa raspunsurilor la interogatoriu, face ca instanta sa decida ca ati raspuns in favoarea celui care v-a chemat in calitate de martor.
Neprezentarea dvs ,poate fi interepretata ca si ofensa si lipsa de respect fata de instanta care a dispus citarea dvs
Instanta daca apreciaza util si necesar audierea dvs ,are autoritatea sa dispuna citarea,amendarea si emitere mandat pe numele dvs
doar in cauzele penale se poate dispune aducerea martorului cu mandat !!
Codul de procedura civila spune cam asa:
"Impotriva martorului care lipseste la prima citare instanta poate emite mandat de aducere"

Ma intreb si eu asa: daca tot ati semnat atunci pe hartia aia de ce nu va asumati si obligatiile respective?