Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA...

Buna ziua,
As dori niste informatii despre PFA. Cum terbuie sa procedez ca sa ma fac PFA? Cat m-ar costa (aproximativ) procedurile? Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Ce impozite, taxe trebuie sa platesc? Cam tot ce tine de procedura si costuri.
Tin sa precizez ca vreau sa fac o intermediere, nu voi vinde practic nimic, eu voi avea doar un comision, ce nu va depasi 500 E lunar. V-as ruga sa imi dati raspunsuri, idei sau alternative. Va multumesc anticipat.
ContSters110037, utilizator
Pentru infintare PFA trebuie sa mergeti la Oficiul Registrului Comertului.
Puteti sa deveniti PFA cu o activitate corespunzatoare unui cod CAEN, activitate pe cae o veti desfasura si pentru care trebuie sa aveti competenta (pregatire profesionala) probata cu acte (diplome, certificat de calificare, etc).
Cheltuielile aferente le aflati tot de la ORC. Impozitul datorat in urma desfasurarii activitatii ca PFA si creerii de venituri se stabilete in functie de "sistemul" ales, si anume: impozitare "la norma" ceea ce presupune o norma fixa relizabila intr-un an si impozitul aferent de 16%, sau impozitare "in sistem real", adica veti incasa in urma facturarii si ceea ce va ramane dupa scaderea cheltuielilor se impoziteaza cu 16% (despre cheltuieli tb. sa consultati un contabil).
In ambele sisteme trebuie platita si "contributia" la sanatate in cuantum d 6,5% din profit.(venit -cheltuieli). In sistem real trebuie sa tineti contabilitate in partida simpla adica un registru de incasari si plati, "numerar" si "banca"
Spor la treaba