avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate carabasdana

Activitate carabasdana

Buna ziua,
As avea cateva intrebari legate de acordarea indemnizatiei de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani. Momentan sunt somera indemnizata, luna viitoare voi intra in concediu medical prenatal si apoi postnatal. Din cate am inteles concediul medical suspenda somajul care se reia dupa incetarea concediului medical.
1. Poate tatal solicita luna obligatorie din concediul de ingrijire copil chiar in prima luna dupa nasterea copilului? Cand se acorda aceasta luna, dupa cele 42 de zile de concediu postnatal ale mamei sau chiar la nasterea copilului? In acest caz mama sau tatal va trebui sa solicite concediul de ingrijire copil astfel ca tatal sa poata beneficia de acea luna?
2. In acest caz , in care dupa cele 42 de zile de postnatal tatal beneficiaza de luna obligatorie de crestere copil , eu pot beneficia de indemnizatie de somaj sau nu, urmand ca dupa acea luna sa intru in concediu de ingrijire copil?

Multumesc

Cat timp trebuie reluata activitatea dupa revenirea din CIC pt a putea beneficia de cele 126 de zile de concediu de maternitate pt cel de-al doilea copil? dar concediu medical?

multumesc
Răspuns la discuția concedii dupa CIC
Multumesc pt raspuns. As mai vrea sa va intreb cat timp trebuie reluat contractul de munca? o luna este suficient pt ca apoi sa beneficiez de cele 126 de zile de concediu de maternitate?
Sunt in CIC pana in nov 2010. As mai vrea sa am un copil si m-ar interesa cat timp trebuie sa ma intorc la lucru pt a beneficia de CIC pt cel de-al doilea copil, daca pot beneficia de concediu de maternitate sau concediu medical dupa nov 2010 in cazul in care as fi deja insarcinata.
Multumesc
Sunt in CIC pana in nov 2010. As mai vrea sa am un copil si m-ar interesa cat timp trebuie sa ma intorc la lucru pt a beneficia de CIC pt cel de-al doilea copil, daca pot beneficia de concediu de maternitate sau concediu medical dupa nov 2010 in cazul in care as fi deja insarcinata.
Multumesc