avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate Katalynna

Activitate Katalynna

Buna ziua, acum 3 ani am imprumutat pe cineva cu o suma de bani, pe care nu i-am recuperat. Anul trecut in vara am incheiat un proces verbal de recunoastere de plata cu respectivul pe care din pacate nu l-a respectat. Acum m-am hotarat sa il dau in judecata in speranta ca poateimi recuperez bani. Vreau sa stiu daca in urma castigarii se poate pune propire pe salariu, care reprezinta de fapt solda lui, acesta fiind la scoala de subofiteri, pentru a putea recupera datoria. Nu vreau sa cheltui bani sa il dau in judecata fara o garantie ca as putea recupera datoria. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua, caut un avocat pentru recuperare unei sume de bani data cu împrumut unui rude. De doi ani ma minte ca îmi da bani și nimic.
Va multumesc frumos pentru sfat. Pe langa chitanta pe care am pastrat-o exista si conversatia pe Facebook in care m-a rugat sa il imprumut si conversatiile ulterioare in care i-am solicitat sa imi restituie bani, plus ca nu sunt singura persoana de la care s-a imprumutat si nu a returnat. L-am avertizat de intentii si sper sa se rezolve totul amiabil, dar daca nu, vroiam sa stiu ca am o sansa sa imi recuperez bani. Inca o data va multumesc!
Acum cateva luni am imprumutat pe cineva cu bani, vreo 200 de lire trimisi prin moneygramm. Intelegerea fusese sa mi-i dea dupa doua luni asta fiind undeva la jumatatea lunii mai. De atunci ma rog de el sa imi dea bani inapoi si nimic tot felul de scuze cum ca nu are. Vreau sa stiu daca pe baza chitantei de la moneygramm si a conversatiilor de pe facebook il pot da in judecata si sa imi recuperez bani.
Imi cer scuze daca intrebarea mea nu ajunge pe forumul dedicat unui astfel de subiect!
Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Am si eu nevoie de un sfat in legatura cu un avans pe care l-am dat pentru a achizitiona o masina in leasing. Am fost executat silit pentru a returna bunul pentru caz de neplata a ratelor. Ma interezeaza daca pot recupera suma sau o parte din suma pe care am achitat-o ca avans pentru achizitionarea masinii, in cazul in care returnez bunul. Mentionez ca suma data ca avans depaseste 50% din valoarea masinii. Cunosc ca nu pot recupera sumele achitate ca rate si dobanzi aferente de aceea doresc un raspuns doar pentru suma data ca avans.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția act aditional
Asta stiam si eu mai ales ca la semnarea unui astfel de act se prezinta trei exemplare care merg la ITM pt parafa apoi se intorc doua un exemplar pt mine si unul ramane la angajator. Insa in sept cand mi s-a adus un astfel de act mi s-au adus doua exemplare iar dupa semnarea lor mi s-a spus sa pastrez unul. In situatia aceasta nu am fost numai, in luna respectiva au fost si altii colegi care au beneficiat de mariri si la fel s-a intamplat si cu ei. In cazul in care este ilegal as vrea sa depun o sesizare.
Răspuns la discuția act aditional
Am mai primi doua astfel de acte si pe fiecare exista stampila.
Răspuns la discuția act aditional
Am discutat cu cei de la HR si le-am solicitat acel articol din lege si mi s-a spus ca momentan nu mi se poate oferi, dar mi-au mai zis un lucru, cum ca mai nou se creaza o lista cu cei care beneficiaza de mariri si pe aceea isi aplica ITM stampila. Am incercat sa ma interesez la prietenii care studiaza dreptul si mi-au spus ca nu au auzit de o astfel de lege.
Discuție act aditional
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca este adevarat ca pe actele aditionale privind marirea nu se mai aplica stampila ITM, pt ca am primit un astfel de act si mi s-a spus cum ca s-a adoptat o lege, anul acesta, care prevede faptul ca doar contractele de munca vor fi trimise catre ITM.

Multumesc!