avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate elisa constantin

Activitate elisa constantin

Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Reaua credinta a admis-o si judecatorul dar a dat asa hot invocand imbogatirea fara just temei a proprietarului. Iar creanta o admite in baza unei intelegeri tacite(???).Proprietarul nu a declarat niciodata ca fiind vb de o intelegere scrisa sau promisiune.Nu exista carte funciara,cumparatorul a depus la primarie o copie dupa actul de vc prin care se plateste impozitul aferent .Actul s-a intocmit in 1995 si mai tarziu s-a completat o declaratie pe proprie raspundere a cumparatorului in care se descrie tipul de imobil,suprafata,nr de camere etc.Nu apare aceasta camera nou construita (facuta fara autorizatie) .Aceasta a fost construita in 2007 deci mult mai tarziu.

Nu trebuie ca hot sa contina acest drept banesc al constructorilor...dar...cu drept de retentie doar pe bunurile dobandite de proprietar si nu pe intreaga proprietate?
Este posibil in cursul unui proces la intelegerea parintilor pensia de intretinere sa fie suspendata de la plata deoarece mama se angajeaza sa plateasca o suma ehivalenta rata la un credit ce are ca ipoteca imobilul tatalui?
Practic sa nu se mai transfere aceea suma de bani de la unul la celalalt?
Nu am avut expert consultant,am facut o cerere in momentul in care am cerut recuzarea expertului numit-in speranta ca la urmatoarea expertiza se vor respecta normele legale.Expertul m-a cautat,a discutat cu mine si a recunoscut ca ”din anumite motive+greseli” evaluarea reprezinta dublul valorii de piata.A gasit ca solutie motivarea cu acte medicale ,o internare fictiva si o cerere catre Biroul Expertilor Tehnici de retragere,cererea catre instanta la primul termen(termen la care urma sa prezinte un raspuns la obiectiunile mele).Cred ca are mustrari de constiinta...sau nu stiu ce sa mai cred .M-a asigurat ca-mi va plati diferenta de bani...dat acestor greseli.
Poate un angajat la Inspectoratul Teritorial in Constructii X sa fie expert tehnic judiciar si sa posede si o autorizatie ca persoana fizica ,proiectant,in sensul intocmirii documentatii pentru avizare?
Intr-un proces de partaj dupa efectuarea expertizei,expertul depune o cerere de retragere pe motive medicale la care ataseaza si cererea de retragere a autorizatiei de expert tehnic judiciar (cerere adresata Biroului de experti tehnici judiciari) tocmai pt ca a comis o frauda de propotii(a dublat suma bunurilor imobile supuse expertizei).Poate judecatorul sa accepte expertiza ca fiind proba in cauza desi a cerut in Incheiere de sedinta ca acesta sa raspunda in scris pana la urmatorul termen la obiectiunile pe care eu le-am depus la dosar alaturi de cererea de recuzare a acestuia si pe care a respins-o ca fiind nefondata? Expertul este angajat ca bugetar(nu functionar public) la Inspectoratul Teritorial in constructii si pe acest motiv am cerut recuzarea dar si in baza raportului de expertiza in favoarea reclamantului despre care nu s-a discutat nimic...iar judecatorul a cerut punctul lui de vedere.Acesta afirma ca nu v-a pune nimic la dosar decat cererea de retragere din acest caz (intelege ca a procedat gresit) cu 5 zile inainte de termen ...in speranta ca v-a fi numit alt expert alaturi de care am cerut sa participe un expert consilier parte.Oare se v-a intampla asa????
Sau ma trezesc cu expertiza supraevaluata(a recunoscut si expertul dar numai in prezenta mea)...????
Multumesc anticipat tuturor celor care-mi pot da cele mai mici detalii!!!!
Nu am avocat si incerc sa descalcesc singura acest caz de un an de zile!