avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate hunu

Activitate hunu

Buna ziua !
Vreau sa va intreb va rog daca la o curte privata imi trebuie aprobare/autorizatie pentru a doua poarta(cale de acces) care se invecineaza cu un drum public.Va multumesc anticipat!
buna ziua! in ce conditii pot recupera diferenta dintre taxa de inmatriculare din 2007 fata de taxa de poluare din 2008 daca eu am vandut acel autoturism.am inteles ca este nevoie de cartea auto. Pot solicita serviciului inmatriculari o copie dupa actele de inmatriculare? va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția probleme cu radierea unei masini.
am contestat amenda,am depus la dosar copia actului de vanzare cumparare,radierea de la circa financiara,iar instanta a respins anularea procesului verbal pe motiv ca trebuia sa ma prezin la politie sa radiez masina fara sa specifice in baza carei legi.vanzatorul are obligatia sa radieze masina numai de la circa financiara,restul depinde de cumparator.deci eu normal acum dupa politie si judecator inca sunt propietarul masinii si pot sa imi iau masina oricand inapoi daca am fost amendat pe motiv ca in calitate de propietar nu am spus cui am incredintat masina. va multumesc!
Răspuns la discuția probleme cu radierea unei masini.
asa am sa fac. numai ca in procesul verbal spune ca eu nu am vrut sa spun persoana caruia am incredintat masina si ca refuz sa semnez ori eu am vandut acea masina unu si doi mi-a venit procesul verbal prin posta si nu a fost facut in fata mea. nu este un abuz? sunt vinovat cu ceva? multumesc din nou!
in anul 2008 luna februarie am vandut un autoturism pe care l-am radiat de la circa financiara. la sfarsitul lunii octombrie 2009 m-am trezit acasa cu o citatie de la politie.este vorba despre biroul accidente usoare sector 3 unde am aflat ca noul propietar facuse un accident usor cu masina si nu il gasea.,pt ca nu isi inscrisese masina si talonul ramasese pe numele meu.am dat o declaratie in care am spus cazul de mai sus si ca nu cunosc soarta masinii sau a propietarului dupa 1 an si jumatate.dupa o saptamana politia mi-a trimis o amenda prin posta de 540 lei. ce este de facut? am vreo obligatie in acest caz? va multumesc