avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Lorry25

Activitate Lorry25

Buna ziua, eu si sotul am doti sa intiintam o scoala de soferi intr-o comuna. De ce acte si aprobari este nevoie. Multumesc
Răspuns la discuția reluare CCC
deci din cauza ca nu am fost si am depus cererea pana in data de 24.06.2016 nu mai pot beneficia? am inteles bine?
Discuție reluare CCC
Buna ziua,

doresc sa reiau concediu pentru crestere al copilului. Baiatul meu implineste varsta de 2 ani la sfarsitul luni septembrie.
Eu am optat pentru un an de crestere copil, apoi dupa un an mi-am reluat activitatea. Din 23 mai 2016 sa inchis firma(totodata si postul meu) si am intrat in perioada de preaviz. Din 24.06.2016 sunt fara loc de munca.
Acum eu stiu ca dupa noua lege pot beneficia de reluarea concediului pentru crestere copil pana cand acesta implineste doi ani.
La primarie cand am mers, dupa ce a intrat noua lege in vigoare, mi sa spus ca numai am acest drept deoarece trebuia sa vin fix in data cand mi sa dat preavizul. Acum nu stiu daca este asa, deoarece legea noua sa aprobat cu 1 iulie 2016. Chear nu voi mai beneficia? mi se va respinge dosarul?

Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Avertisment scris
Multumesc
Buna,
am fost in ccc timp de 1 an, m-am intors la munca dupa care am constatat ca numai am aceleasi sarcin ca inaintea plecari mele in ccc. La firma eram coordonator de proiect - din cauza ca nu a existat denumirea aceasta am fost angajata ca economist(dupa diploma), dar in actele interne functionam ca coordonator. Urmand ca dupa reintoarcerea mea sa fiu oficial incadrata ca manager.
Intre timp, in lipsa mea sa angajat un manager de proiect, iar eu fac munca de birou(economist si doar atat). Din partea sefilor mei, care m-au angajat- mi-a venit doar un mail, cum ca eu trebuie sa ma supun de acum inainte ordinului managerului. Managerul acesta imi trimite tot felul de sarcini prin mail, iar acuma mi sa si facut avertisment scris deoarece nu ma supun ordinului dumnealui si nu imi indeplinesc sarcinile.
Intrebarea mea este: trebuie sa ma supun? nu am semnat nici un ordin intern cu ceea ce am de facut.. nici fisa postului nu cred ca imi este semnata(eu una nu am semnat-o!).
Eu imi doresc doar jobul pe care l-am avut inainte de ccc inapoi si nu ordin din partea unui om care nu il cunosc doar dupa mailuri si cam atat!
Au voie sefi mei sa procedeze asa? Ce pot face cu avertismentul scris? Cum pot sa il contest pe acesta? Poate dupa mai multe avertismente scrise sa ma concedieze?
Eu ce mi sa spus sa fac, am indeplinit... doar ca am ignorat mailurile si nu am trimis managerului rapoartele prin mail... avand inca o data in vedere ca nu prea vreau sa ma ''supun'' lui - nu el ma angajat!

Pentru un raspuns promt va multumesc,