avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate adella1604

Activitate adella1604

Răspuns la discuția Intreprindere individuala.
Multumesc mult!
Sarbatari Fericite!
buna ziua,
M a poate ajuta si pe mine cineva va rog vreau sa deschid o intreprindere individuala imi puteti spune de ce acte am nevoie si care sunt declaratiile fiscale care trebuie sa le depun,si in cazul in care am sediu untru-un oras si punctul de lucru in altul unde depun declaratiile unde am sediu sau punctul de lucru?si inca ceva daca imi fac contract de munca si depun declaratiile mai trebuie sa platesc si alte contributii sau sa inchei contravt cu cei de la cass,somaj etc.
Si presupun ca contabilitatea se tine in partida simpla, nu chiar daca obiectul de activitate pe care il voi avea este de confectionarea si vanzarea diferitor articole facute de mine , trebuie cumva si tinuta si gestiune .ajutatima va rog ca am citit atat pe net ca nu mai stiu care si cum.
multumesc mult!
multumesc mult
buna ziua
ma ajuta si pe mine cineva va rog, am urmatoarea situatie avem un client care a luat marfa de la firma noastra pe 27 martie 2010 data scadentei 28 aprilie si nici acum nu a achitat vreau sa ii calculez penalitati dar nu stiu cat este penalitatea pe zi conform legii avand in vedere ca noi nu am mentionat in contract procentul penalitatii sau dobanzii in cazul neplatii la timp.va multumesc
ambele societati sunt platitoare de impozit pe venit ,spatiul este inchiriat de societatea A de la o alta societate, era intra-adevar mai simplu de subinchiriat, dar contractul nu permite acest lucru.In felul acesta s-a decis sa se faca acest contract.
Da aici aveti dreptate, din cate am citit si eu asa reiese.

multumesc pentru ajutorul acordat.
In contractul de asociere in participatiune dintre aceste doua societati scrie clar ca sociatatea A achita toate cheltuielile cu chiria spatiului, (ptr ca spatiul nu este al societatii A iar in contractul de inchiriere spatiu scrie clar ca societatea nu are dreptul sa subinchirieze) apa, energia, etc .Iar societatea B ii da sc A cota de 10%
din total venituri.
eu sper sa fie in regula avand in vedere ca noi contractul il avem, si mai ales ca ambele firme sunt microintreprinderi pe venit, la fel nici una din firme nu este platitoare de tva, si de la 1 ianuarie firma care platea 10% din venituri a fost suspendata.

Eu va multumesc mult,atat domnului Iulian Manea cat si doamnei t.Simona
Va multumesc mult!
buna seara,

Am 2 societati ccare au un contract de asociere in participatiune societate A ii ofera societatii B spatiu ptr desfasurare activitate si achita toate cheltuielile ca apa,energia,etc.in schimb societatea B va da 10 la suta din venituri societatii A,spuneti-mi va ror frumos cum inregistrez in contabilitate aceste operatiuni,

Multumesc anticipat,