avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate laurentzia

Activitate laurentzia

Ca profesor, pot iesi la pensie pentru limita de varsta dar sa raman si titular al scolii (pana la 65 de ani) incasand astfel si pensie si salariu? (nu plata cu ora!)
Sotul meu a decedat in urma cu 15 ani. As vrea sa stiu daca cei trei copii ai mei au drept succesoral dupa decesul unchiului lor, fratele tatalui, care n-a fost casatorit si n-a avut urmasi, sau succesiunea se dezbate numai intre cele doua surori supravietuitoare ale unchiului decedat?...
Buna seara!
Am vrut sa-mi platesc impozitul la casa si la masina si cei din primarie m-au refuzat spunandu-mi ca am o amenda de circulatie neplatita pe care trebuie s-o achit daca vreau sa-mi platesc impozitele! Am ramas stupefiata deoarece eu nu stiu de nicio amenda, mai mult decat atat, aceasta ar fi f. veche, de prin 2011! Eu stiu ca prin 2009 am primit o amenda, dar de atunci nu mai am nicio dovada de plata, va dati seama ca au trecut 8 ani! Normal era ca in toti anii acestia care au trecut de-atunci, sa apar acolo la ei cu aceasta obligatie de plata, nu? Cum de apar tocmai acum?Eu mi-am platit taxele la primarie in fiecare an, de ce nu mi s-a spus pana anul acesta ca am aceasta datorie? Si daca n-as fi platit amenda, aceasta nu s-a prescris? Spuneti-mi, va rog, ce sa fac...Multumesc!
Buna ziua!
Sunt profesor titular si la inceputul anului scolar am acceptat sa lucrez pe doua norme didactice pe catedra pe care sunt calificata deoarece la scoala unde sunt incadrata au ramas posturi neocupate. As vrea sa stiu de ce pe cea de a doua norma didactica sunt platita la plata cu ora (18 ore/sapt.) atata timp cat muncesc foarte mult in afara celor 18 ore, atat pentru pregatirea zilnica cat si corectand teme, fise, teste sau pregatind/ participand cu elevii la diverse act. extracurriculare. Ba mai mult, sunt si diriginte, fara plata, bineinteles...
Pot spune ca am doar o viata profesionala, nu mai am timp de nimic pentru banii de mizerie pe care ii primesc, de aceea, va rog, cu respect sa-mi spuneti daca sunt corect incadrata la plata.