avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters111188

Activitate ContSters111188

Domnule gigipopa,
va multumesc pentru raspuns!
totusi dilema mea este - am fost la evaluare, am intocmit proces verbal in care am mentionat faptul ca nu mi-au fost puse la dispozitie fiind lipsa din locuinta....si nici nu mi-a fost prezentat niciun document
-am de intocmit un raport avand ca obiectiv identificarea si evaluarea bunurilor mobile,indicate in fila x din dosar. Aici am 7 bunuri, din care 5 sunt lipsa la convocare(iar una din parti recunoaste ca le-a instrainat). In dosar, in lista bunurilor mobile supuse partajului este specificat anul achizitiei si valoarea (de genul ”aragaz marca Arctic cumparat in anul 2008, valoare 500 lei” )
concluziile mele care sunt:
- evaluez ce am gasit, si mentionez ca restul nu au fost identificate si implicit evaluate, sau
- fac evaluarea inclusiv pt bunurile lipsa, intrucat acestea au fost recunoscute de parti ca au existat, in baza informaiilor din dosar

Multumesc anticipat
buna ziua,

sunt la primul raport de expertiza tehnica judiciara, avand ca obiectiv: identificarea si evaluarea bunurilor mobile, intr-un dosar de partaj. Problema mea este faptul ca din bunurile pe care trebuie sa le identific si evaluez (indicate in dosar)...lipsesc o parte, ele fiind sustrase de sot. Din 5 bunuri care sunt lipsa (de gen frigider, TV, etc), 2 recunoaste ca le-a instrainat, iar celelalte 3 nu stie nimic...sotia spune ca toate au fost sustrase de sot, sotul ca nu e adevarat , ca le-a sustras sotia....
Eu ce scriu in dosar..... ca nu le-am identificat si evaluat , ele fiind lipsa...?
Multumesc anticipat!
Sunt fonduri nerambursabile care prevad ca si cxheltuieli eligibile achizitia de spatii comerciale/ puncte de lucru/ terenuri. Eu personal mi-am facut singura proiecte si am achzitionat atat spatiu pentru punct de lucru- spatiu comercial, cat si teren.
Domnule DORIN25, va sugerez sa facem un schimb de pareri pe privat.
email: alinanicoleta85@yahoo.com
Numai bine!
Multumesc pentru raspuns....
dar hai sa revin si la idee si sa iti dau si cateva detalii despre firma:
- sunt expert contabil, ma ocup si de resurse umane, diverse servicii pentru firme.... sunt la inceput de drum... adica locuiect intr-un alt oras decat cel in care m-am nascut si crescut de vreo 2 ani... sunt angajata la cateva societati part-time..si am si firma mea...SRL-D... insa sincer castig putini bani (scriptic sunt ok.... e foarte bine, dar am nimerit numai firme care dupa 2- 3 luni de platit relativ la timp incep ca nu iti mai plateasca cu lunile si iti arunca praf in ochi... adica atunci cand faci ”scandal- adica iti ceri drepturile iti dau si eu 100- 200 lei”)
La randul meu, am si eu un angajat.... caruia eu nu imi permit sa nu il platesc la timp! si scot destul de des bani din buzunar (de fapt din buzunarul sotului) sa acopar cheltuielile firmei ....
De ce mijloace de productie am nevoie? de un calculator, multifunctional si mobilier.... le am ! si platesc chiria la birou 250 euro!
Ti se pare normal sa mai cer bani pentru mijloace de productie? si sa platesc chirii??
sa mai cumpar aparatura IT- iar la final de monitorizare, ea sa fie deja ...buna de aruncat...iar eu in situatia actuala+ doza de stres si nervi care vine la pachet cu monitorizarea lor!
Nu crezi ca ar fi mai ok sa am un spatiu cu vad comercial, iar din banii care ii dau lunar pe chirie sa promovez firma, sa cumpar aparatura IT si licente atunci cand este necesar si sa mai angajez un om?

daca as fi avut o brutarie- era ok sa cumpar un malaxor....pe care il folosesc 10 ani, si sa produca mii de paini...si sa platesc chirie 200 euro!
dar daca eu lucrez pe un calculator... crezi ca este ok sa mai cumpar unul...de dragul de a implementa un proiect?
Apropo, se putea deconta si chiria! dar sa imi spui si mie te rog cine iti inchiriaza tie cu contract inregistrat la finante in care sa fie mentionata valoarea reala a chiriei? Nu zic ca nu gasesti, gasesti proprietari dar toti iti spun ”OK... dar platesti tu impozitul”... si iar scot bani din buzunarul personal sa platesc datoriile firmei
Am semnat un contract de finantare nerambursabila (10000 euro) au AIPPIMM, pentru achizitia unui spatiu de birou.

Singurele mentiuni referitoare la achizitia de spatii (din ghidul solicitantului) sunt :
"Valoarea activului corporal achiziþionat în cadrul programului se va stabili pe baza unei evaluãri al unui expert evaluator ANEVAR", si
"Activele din cadrul acestei categorii nu trebuie sã aibã destinaþie locativã",
de unde eu (contabil) inteleg faptul ca pot achizitiona orice imobil care are ca destinatie spatiu de birou(inclusiv in Cartea funciara), si ca acest spatiu de birou poate fi situat oriunde ....
Problema este urmatoarea: am gasit un spatiu (cu destinatia de spatiu comercial/ spatiu de birou) situat la parterul unui bloc.- situatie in care am crezut ca ma incadrez perfect cu cerintele lor. Cand am sunat la Centrul teritorial de care apartin, cel care se ocupa de achizitii- mi-a spus foarte rastit faptul ca trebuie ca cumpar un spatiu care se afla obligatoriu intr-o cladire de birouri, care de la constructie a fost prevazuta ca fiind de birouri si nu altceva; i-am mentionat faptul ca in ghid spune doar ca NU TREBUIE SA AIBA DESTINATIE LOCATIVA si i-am cerut baza legala pentru a ma documenta. Mi-a raspuns ca nu este o baza legala, ca o sa apara (pana acum nici macar nu am vazut propuneri sau proiecte in acest sens)... si ca s-a saturat sa vada tot felul de firmulite la parter de bloc....
Am sunat la Bucuresti, la Agentie (acolo mi s-a spus ca nu are importanta unde este situat spatiul important e sa aiba destinatia de spatiu de birou)... insa am trimis si solicitare scrisa...pentru a primi raspunsul scris... si nu am primit niciun raspuns....
A mai trecut cineva printr-o astfel de situatie? ce ma sfatuiti sa fac

Credeti ca daca voi face achizitia, voi risca returnarea sumei nerambursabile, sau refuzul decontarii acesteia?

Multumesc anticipat!
Salutare,

1. Va rog sa imi spuneti cum pot afla (gratuit) daca o societate este sau nu in insolventa/ faliment.
Mai exact ma intereseaza situatia SC [editat] SRL, CUI [editat]. La o simpla cautare pe google nu am gasit nimic in acest sens (doar cateva site-uri care furnizeaza informatii contra cost).
Speta: fostii salariatii SC [editat] SRL au actionat-o in instanta pt neplata drepturilor salariale (mai multe luni), instanta de judecata le-a dat castig de cauza. Acum, salariatii au ramas cu "hotararea judecatoreasca in buzunar", patronul SC refuzand total plata drepturilor salariale, si afirma ca nu il intereseaza, ca nu are nimic pe firma ca sa il poata executa silit si ca firma a intrat in insolventa (din verificarile facute pe anaf am vazut ca nu a achitat nici datoriile catre bugetul de stat si bug. asig. soc. si ca este inceputa procedura executarii silite, datoriile fiind imense).
2. Exentual, poate ma puteti sfatui ce alte mijloace pot avea pentru recuperarea prejudiciului.

Multumesc anticipat!

O zi frumoasa!

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor societatilor comerciale, se incalca regulamentul de postare]
multumesc foarte mult pentru raspuns!
Citind art. 133-150, Cod Fiscal,si normele, la aceasta concluzie am ajuns si eu.... insa seful a facturat 49.600 la indemnul unui "expert in conta"....cunostiinta de-a lor...
acum sa vad ce voi mai putea face...

Inca o data, multumesc din suflet!
firma A, din Romania (inregistrata in scopuri de TVA, decont lunar, si inregistrata in ROI) a efectuat firmei B inregistrata in scopuri de TVA in Bulgaria, lucrari de instalatii sanitare+ climatizare in Bulgaria.
deci: firma B- beneficiarul- inregistrat in Bulgaria, cod valid de TVA, locul prestarii serviciilor, in Bulgaria

valoarea lucrarii 40.000,00 lei
tva= 40.000* 24%= 9.600 lei
1. Intrebarea mea, este daca trebuie facturat cu sau fara TVA (eu am facturat fara TVA, insa am facturat 49.600 lei(baza de impozitare, tva 0).
Mentionez ca si situatia de lucrari, anexa facturii a fost refacuta la valoarea de 49.600lei- la "indemnul" celor din Bulgaria.

2.dupa aceasta operatiune, practic nota contabila ar fi 411=704: 49600 lei
Mai am de facut alte inregistrari?
Trebuia sa menzionez pe factura "scutit de taxa" sau "scutit de taxa cu drept de deducere"?

Va rog sa imi spuneti daca am procedat corect.

Multumesc anticipat! O seara buna!