avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... verificare firma in insolventa/faliment SC ALEX ALARMS ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

verificare firma in insolventa/faliment SC ALEX ALARMS SECURITY SRL

Salutare,

1. Va rog sa imi spuneti cum pot afla (gratuit) daca o societate este sau nu in insolventa/ faliment.
Mai exact ma intereseaza situatia SC [editat] SRL, CUI [editat]. La o simpla cautare pe google nu am gasit nimic in acest sens (doar cateva site-uri care furnizeaza informatii contra cost).
Speta: fostii salariatii SC [editat] SRL au actionat-o in instanta pt neplata drepturilor salariale (mai multe luni), instanta de judecata le-a dat castig de cauza. Acum, salariatii au ramas cu "hotararea judecatoreasca in buzunar", patronul SC refuzand total plata drepturilor salariale, si afirma ca nu il intereseaza, ca nu are nimic pe firma ca sa il poata executa silit si ca firma a intrat in insolventa (din verificarile facute pe anaf am vazut ca nu a achitat nici datoriile catre bugetul de stat si bug. asig. soc. si ca este inceputa procedura executarii silite, datoriile fiind imense).
2. Exentual, poate ma puteti sfatui ce alte mijloace pot avea pentru recuperarea prejudiciului.

Multumesc anticipat!

O zi frumoasa!

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor societatilor comerciale, se incalca regulamentul de postare]
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: CONST , utilizator 13:57, 19 Aprilie 2012
Nu apare si nici nu exista vreo cerere de insolventa. Numai bine!
puteti incerca o executare silita, prin intermediul unui executor judecatoresc (poprire, vanzarea unor bunuri...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa EURO GARDEN EURO GARDEN Firma la care lucrez a intrat in insolventa sau mai bine zis in reorganizare, avocatul care s-a ocupat de acte nu mi-a dat nici un fel de informatii in ... (vezi toată discuția)
Sa cer sau nu insolventa cosminghe cosminghe Buna ziua, Am doua srl la una sunt asociat unic si administrator si i-am suspendat activitatea anul acesta pentru ca stransesem datorii la ... (vezi toată discuția)
Comunicare hotarare tribunal sindic-asociat debitor yany21 yany21 obliga paratul [editat] Sa suporte pasivul neacoperit al debitoarei SC [editat] PANA LA CONCURENTA SUMEI DE 21.508,75LEI REPREZATAND CREANTE RAMASE ... (vezi toată discuția)