avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate gagarin

Activitate gagarin

Buna dimineata

Am primit de la un CAR o instiintare cum ca imi vor retine din salariu o suma de bani reprezentand un imprumut contractat de o persoana care nu-si mai plateste ratele lunare si pe care eu am girat-o.

Eu sunt membru la acelasi CAR.

La instiintarea de plata este atasata o adeverinta-angajament.
Adeverinta -angajament contine datele mele de identitate dar nu este semnata de mine. Semnatura este falsa.

Adeverinta - angajament in acest caz poate fi titlu executoriu ?
Daca aceasta nu e semnata de mine ce fac ? Trebuie sa actionez eu, sau trebuie sa actioneze cei de la CAR ?

Exista un termen in care trebuie sa contest ceva ?

Multumesc



In institutia mea au avut loc reducere de posturi. Din 20 de posturi au ramas 10.

Posturi similare cu cel ocupat nu exista. Cei carora li s-au desfiintat functiile au primit preaviz.
Exista insa in cele 10 posturi ramase 1 post vacant.
Pentru postul vacant 2 dintre noi indeplineam conditiile postului. Unul din noi a fost incadrat preferential pe acest post iar eu am primit preaviz.

Intrebare:
Concediul de odihna obtinut suspenda previzul ? dar concediul medical ?

Pot face ceva daca angajatorul nu a tinut cont de optiunea de a ocupa postul si daca nu stiu cum s-a facut selectia pentru acel post, sau e atributul exclusiv al angajatorului ?
Puteti sa-mi indicati si o baza legala care sa ma ajute.
Ce pot face ?

Multumesc
Nerespectarea unor clauze penale dintr-un antecontract de vanzare - cumparare poate determina pe cel pagubit sa introduca o actiune penala sau plangere penala ?
Ati auzit de asemenea situatii? Se practica? Se poate? Am auzit un avocat care a "speriat" pe adversar cu o asemenea actiune.