Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare si preaviz

In institutia mea au avut loc reducere de posturi. Din 20 de posturi au ramas 10.

Posturi similare cu cel ocupat nu exista. Cei carora li s-au desfiintat functiile au primit preaviz.
Exista insa in cele 10 posturi ramase 1 post vacant.
Pentru postul vacant 2 dintre noi indeplineam conditiile postului. Unul din noi a fost incadrat preferential pe acest post iar eu am primit preaviz.

Intrebare:
Concediul de odihna obtinut suspenda previzul ? dar concediul medical ?

Pot face ceva daca angajatorul nu a tinut cont de optiunea de a ocupa postul si daca nu stiu cum s-a facut selectia pentru acel post, sau e atributul exclusiv al angajatorului ?
Puteti sa-mi indicati si o baza legala care sa ma ajute.
Ce pot face ?

Multumesc
Termenul de preaviz este suspendat pe perioada acestor concedii.
Daca sunteti incadrat cu CIM atunci reducerea pde posturi umreaza procedura prevazuta de art/. 65 si urm din Codul muncii, insa criterile dupa care se face o asemenea selectie sunt cuupprinse in CCM aplicabil, iar daca nu exista i n regulamentul intern
Citez :
Concediul de odihna obtinut suspenda previzul ? dar concediul medical ?

Concediul de odihna nu suspenda perioada de preaviz , astfel incat acesta poate coincide cu preavizul.

Concediul medical suspenda termenul de preaviz, astfe incat preavizul se va relua incepand cu prima zi urmatoare celei in care inceteaza concediul medical.