Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... post desfiintat, preaviz intarziat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

post desfiintat, preaviz intarziat

Buna ziua, lucrez in cadrul unei companii super cunoscute si am fost anuntati tori angajatii despre reorganizarea societatii si despre desfiintarea posturilor existente. Am fost la interviu, respectiv am dat untest pentru a ocupa un nou post infiintat, in urma carora am fost selectata pe noul post, dar nu sunt de acord cu salariul oferit. Asa ca am renuntat la oferta lor, ca motiv invocand salariul mult prea mic. Azi s-au anuntat posturile vacante ramase. Mentionez ca am primit instiintare precum ca, din 01.05.2016 poesturile noastre se desfiinteaza. Intrebarea mea este cand, legal vorbind, este normal sa primesc previzul de concediere? Va multumesc.
In instiintare trebuie sa se mentioneze si data de cand curge preavizul . In opinia mea, preavizul va incepe sa curga incepand cu ziua urmatoare celei in care vi s-a comunicat desfiintarea postului.

Instiintarea de preaviz nu are o reglementare expresa in Codul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic