Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este procedura pentru concediere in baza art 65 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este procedura pentru concediere in baza art 65 Codul Muncii

Printr-o decizie a conducerii s-a decis desfiintarea unui post si va trebui emisa decizie de incetare a CIM pentru salariatul care ocupa acel post. Care sunt pasii de urmat?Preavizul de 20 zile lucratoare curge de la data cand este anuntat salariatul dar data de la care se desfiinteaza postul va fi data cand expira preavizul?
Ce alte obligatii mai are de indeplinit angajatorul in acest caz?

Multumesc.
Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.

Preavizul de 20 zile lucratoare curge din ziua urmatoare celei in care este este anuntat salariatul.