Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere individuala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care sunt actele care trebuie intocmite in cazul concedierii individuale prin desfiintarea postului. Multumesc!
Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
Ca de obicei, raspuns concis si de mare ajutor. Multumesc, freeelis!! :love2:
Mai am o intrebare legata tot de acest subiect. Daca exista mai multe posturi de muncitor necalificat, sa spunem, si eu vreau sa desfiintez doar unul, nu se incalca nici o lege?! Iar atunci cand se emite acea hotarare AGA, trebuie sa specific acest lucru?
Nu incalcati nicio lege , in hotararea AGA mentionati faptul ca se desfiinteaza un post de din cele existente in organigrama societatii.
De asemenea, puteti prevede dsi cum se face departajarea salariatilor pentru a se decide cine va fi disponibilizat si cine nu.
Multumesc frumos!