avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate spy100

Activitate spy100

Buna seara ,sunt un web designer, am participat la un concurs online pentru un logo.
Organizatorul mia ales sigla mea ca find castigatoare acum se afla pe site-ul lui.Ar fi trebuit sa plateasca 40$ pentru sigla.Daca nu imi va da acesti bani in timp de o saptamana ce masuri se pot lua impotriva lui.

Detinatorul site-ului este din UK ,eu Romania:)

?
Buna seara ,sunt un web designer, am participat la un concurs online pentru un logo.
Organizatorul mia ales sigla mea ca find castigatoare acum se afla pe site-ul lui.Ar fi trebuit sa plateasca 40$ pentru sigla.Daca nu imi va da acesti bani in timp de o saptamana ce masuri se pot lua impotriva lui.

Detinatorul site-ului este din UK ,eu Romania:)

?
Răspuns la discuția conflict cu profesoara
si atunci ce fac o las sa ma lase repetent?vreau sa rezolv problema prin toate caile legale posibile,am nevoie de un sfat urgent.
Sunt inscris la seral,am 23 de ani si am intrat intr-un conflict cu o profesora,nu am lovit-o sau am amenintat-o cu moartea etc..Pot solicita sa ma evalueze(adica sa imi puna note si sa ma asculete) si sa imi preda un alt profesor la materia respectiva ?fiindca este posib,mai mult ca sigur sa se razbune si sa doreasca sa ma lase repetet la materia ei.
Ce trebuie sa fac si ce cai trebuie sa urmez?(Am nevoie de ajutor urgent) Multumesc!!!
Am 23 de ani sunt din Focsani,Vrancea si vreau sa imi cumpar un pistol cu aer comprimat.

Acum 2 ani am mai incercat sa imi cumpar un pistol cu aer comprimat,am vorbit cu vanzatoarea de la un magazin de arme din oras de la mine si mi-a spus ca trebuie sa fac o notificare la politie pentru a cumpara pistolul.M-am dus la Biroul de Arme si Munitie ,era un "nene" acolo si mi-a zis sa ma duc sa iau niste cereri de la Xerox-ul de langa Politie si sa le completez apoi sa vin din nou la el,Bineinteles ca am avut si cazierul juridic scos.
Am completat cererile si m-am dus din nou la el,mi-a pus el niste intrebari genu:
De vreau sa imi cumpar pistol?(i-am spus ca vreau pentru tir sportiv si ca imi plac armele),
El mi-a zis de ce nu te faci vanator atunci?(i-am spus ca e prea scump si acolo se intra pe pile).
Apoi el m-a intrebat cu ce te ocupi?(I-am spus ca am revenit recent din Italia dupa ce am fost la munca acolo si acum sunt web designer si s-ar putea sa plec din nou)
Apoi a spus sa ma intorc peste vreo 2 ani si sa revin cu cererea pentru ca el nu imi va da notificarea acum,daca eu plec in Italia nu am cui sa ii las arma.
I-am spus ca o sa o vand prin armurier sau o voi dona.
El nu a fost de acord
Am tacut din gura si am plecat.
Avea dreptul sa imi refuze notificarea?

Acum sa revenim la prezent

Daca eu voi completa toate cererile,cazierul e gol,voi lua avizul psihologic s.a si pentru simplu fapt ca nu sunt angajat cu contract de munca sau persoana juridica si sunt web designer liber profesionist ,imi va refuza si de data asta dreptu de a imi cumpara o arma cu aer comprimat,ce va trebuii sa fac eu in continuare pentru a obtine dreptul de a putea cumpara un pistol cu aer comprimat ?