avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate d_girl

Activitate d_girl

buna seara. va deranjez cu cateva intrebari in speranta ca ma puteti lamuri in legutura cu situatia in care ma aflu.
sunt de cca 1 an si 11 luni in concediu de maternitate (CIC), baietelul meu urmand sa implineasca 2 ani pe 19 iunie 2011 si sunt insarcinata cu al doilea copil, care urmeaza sa se nasca in perioada 01-15 august, deci la o diferenta de 40-65 zile dupa terminarea concediului. intrebarea mea este, se mai poate, dupa noua lege, sa intru in prenatal imediat dupa CIC? si daca da, care este procedura? cu ce data sa solicit prenatalul, cu 19 sau 20 iunie, adica, care ar fi data la care ar trebui sa ma intorc la serviciu? si ce alte acte imi mai sunt necesare? doar prenatalul sau intai o cerere de incetare a suspendarii contractului? si inca ceva: banii pt prenatal, respectiv sarcina si lauzie de unde o sa-i primesc, de la societatea unde am lucrat? si in baza a ce se vor calcula.
imi cer scuze pentru nenumaratele intrebari dar peste tot unde am intrebat lumea pare sa fie in ceata iar raspunsurile variaza ff mult.
va multumesc anticipat
buna ziua. eu, sotul meu si baietelul nostru de 2 ani locuim intr-o garsoniera cf. 1 de 30 mp si acum 3 ani am luat-o in spatiu (doar in acte) pe viitoarea mea cumnata si pe sora ei, pt. a le ajuta la un dosar de obtinere locuinta, deoarece ele nu aveau domiciliul in localitate. acum ele doresc sa le facem un contract de inchiriere pe o perioada de cateva luni, pt. ajutor in acelas dosar, dar intrebarea mea este "se poate asa ceva?". noi vrem sa le ajutam dar as vrea sa stiu in ce fel ne afecteaza asta pe noi? cum putem sa le inchiriem garsoniera(desi doar in acte), care e doar o camera, odata ce locuim si noi aici. sau se inchiriaza doar cativa metri patrati? e asa ceva posibil sau macar legal?
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. va multumesc anticipat
buna seara. in primul rand imi cer scuze deoarece nu stiu exact unde sa ma adresez pt problema mea, dar sper ca voi fi directionata catre cineva care poate sa-mi dea un raspuns.
detin un teren situat la cca 200m de o antena/statie radio (radio romania, cred), amplasata acolo de fff mult timp, pe cand zona nu era populata, ci teren viran. in ultimii ani acolo s-a construit un cartier de case si vroiam sa stiu daca se poate face vreo petitie sau ceva de genul de catre oamenii care locuiesc in zona pentru mutarea antenei respective. as dori sa incep constructia unei case dar mi-e teama de eventualele radiatii emise de aceasta antena. va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns pt problema mea.
va multumesc
Va multumesc frumos pentru raspuns si va mai deranjez cu o intrebare: este vreo lege/pararaf unde este scris lucrul acesta? As vrea sa i-o arat sefului meu care insista ca trebuie sa ma ocup si in timpul maternitatii de PM deoarece sunt angajata lui si mi-a platit cursurile? Va multumesc.
Buna seara. Este posibil sa tin protectia muncii la firma unde lucrez, fiind momentan in concediu de maternitate? Mentionez ca eram incadrata contabil, dar tineam si PM in urma unui curs de Inspector PM, platit de societatea angajatoare anul trecut. Stiam ca timp de 2 ani sunt obligata sa tin PM, sau sa restitui banii pentru curs. Sau este posibil sa inchei un contract pentru cate 2 ore la 3 luni ca sa efectuez instructajul periodic de PM? Va multumesc anticipat.