avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Dana1974

Activitate Dana1974

salutare! ce alte solutii ai atunci cind fostul tau patron ,,suparat pe tine ''nu vrea sa-ti de o carcterizare ,desi ai fost un angajat exemplu. Sunt situatii cind esti nevoit sa parasesti locul de munca pt unu mai bun , desi patronul sau sefu nu e de acord .caracterizarea din partea lui e lesne de inteles nu o vei mai primi . Si totusi noul loc de munca iti cere o caracterizare, de unde o obtinem ?. Uneori nu e suficient sa fii bun mai trebuie sa ai si un pic de noroc ,... cit e de necesara , si obligatorie o astfel de caracterizare ?daca cineva iti face o caracterizare care nu corespunde cu tine ?cit valoreaza o astfel de hirtie pina la urma ?

va multumesc pt sugestii .conflictul e un pic mai complicat .sotul meu a avut curajul sa-si ceara drepturile banesti pe lunile iun .resp.iul .drept raspuns din partea patronului la aceasta cerere a fost sa-l dea afara fara avertisment .sotu a renuntat.saturat sa tot ;cerseasca 'salariu de fiecare data .nu am stiut ca trebuie sa -si dea demisia .totusi am avut curaju sa mergem la i.t.m.si sa facem sesizare in leg cu drepturile banesti .am primit conf. de la i.t.m. ca firma a fost obligata sa-i plateasca aceste drepturi ,dar nu a specificat si perioada cind sa se faca aceste plati .deci am ajuns de unde am plecat .pt ca am fost la i.t.m. si le-am facut "probleme :"la firma acum se razbuna pe sotul meu si invoca faptu ca "c.i.m.este neinchis ,deoarece in lipsa unei comunicari scrise din partea dum>nu am avut cum sa procedam la acest lucru "inchei citatu .desi repet sotu a trimis o notificare de dem.prin posta ,insa nu am stiut sa o facem in dublu ex emplar .e suficienta conf.de primire de la posta?merita sa merg in instanta evident cu notificarea de la i.t.m.sa ne cerem drept . banesti ? sincer noi ne-am saturat sa tot mergem sa cerem banii(cu decizia de la i.t.m. in mina ).nici banii nu ii da nici c.i.m.. nu il incheie .va multumesc mult !asta e rasplata unui patron fata de un angajat care a muncit 2 luni pt el ,,.sa-l plimbe pe drumuri pt o nenorocita de hirtie .fara de care noua firma nu cred ca il angajeaza .dupa ce ca locurile de munca se gasesc greu mai intimpinam si astfel de obstacole ..aveti sugestii ? multumiri anticipate !!!!
sotul meu a parasit locul de munca in urma unui conflict de munca intre el si patron fara sa-si dea demisia .de 2 luni ne rugam sa-i inchee c.i.m si patronu nu vrea .ce trebuie sa facem .?ca nu vrea sastea de vorba cu el 'nici nu vrea saii incheie c.i.m. motivind ca nu are o demisie .dar defapt patronu nu vrea sa primeasca aceasta demisie .
avem nevoieca acest contract sa fie incheiat ' pentru a se angaja la alta firma . VA ROG AJUTATI-MA