Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere c.i.m
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere c.i.m

va multumesc pt sugestii .conflictul e un pic mai complicat .sotul meu a avut curajul sa-si ceara drepturile banesti pe lunile iun .resp.iul .drept raspuns din partea patronului la aceasta cerere a fost sa-l dea afara fara avertisment .sotu a renuntat.saturat sa tot ;cerseasca 'salariu de fiecare data .nu am stiut ca trebuie sa -si dea demisia .totusi am avut curaju sa mergem la i.t.m.si sa facem sesizare in leg cu drepturile banesti .am primit conf. de la i.t.m. ca firma a fost obligata sa-i plateasca aceste drepturi ,dar nu a specificat si perioada cind sa se faca aceste plati .deci am ajuns de unde am plecat .pt ca am fost la i.t.m. si le-am facut "probleme :"la firma acum se razbuna pe sotul meu si invoca faptu ca "c.i.m.este neinchis ,deoarece in lipsa unei comunicari scrise din partea dum>nu am avut cum sa procedam la acest lucru "inchei citatu .desi repet sotu a trimis o notificare de dem.prin posta ,insa nu am stiut sa o facem in dublu ex emplar .e suficienta conf.de primire de la posta?merita sa merg in instanta evident cu notificarea de la i.t.m.sa ne cerem drept . banesti ? sincer noi ne-am saturat sa tot mergem sa cerem banii(cu decizia de la i.t.m. in mina ).nici banii nu ii da nici c.i.m.. nu il incheie .va multumesc mult !asta e rasplata unui patron fata de un angajat care a muncit 2 luni pt el ,,.sa-l plimbe pe drumuri pt o nenorocita de hirtie .fara de care noua firma nu cred ca il angajeaza .dupa ce ca locurile de munca se gasesc greu mai intimpinam si astfel de obstacole ..aveti sugestii ? multumiri anticipate !!!!
Singura solutie este actionarea in justitie a angajatorului ... la cererea de chemare in judecat atasati si raspunsul dat de catre ITM.
Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare de timbru si se depune la Tribunalul Judetean in a carui raza isi are domiciliul reclamantul (in speta, este vorba de domiciliul sotului dvs.)
Cand sunt probleme de acest gen,notificarea scrisa se trimite prin posta cu confirmare de primire si valoare declarata.