Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Blocare cont pensie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Blocare cont pensie

Buna seara,
Sotul meu a castigat in instanta, in urma unui proces colectiv, drepturi banesti pe care le=a incasat. Azi s-a trezit cu contul de pensie blocat, fara nici o instiintare nici de la fostul angajator,( pe care il banuim ca a facut blocarea) nici de la avocatul care s-a ocupat de proces. Culmea este ca nici banca la care i se vireaza in cont pensia nu l-a instiintat ca are contul de pensie blocat. E corect sa nu-si anunte banca clientul ca ii blocheaza contul? Ce acte trebuie sa ii parvina bancii pentru ca sa blocheze un cont? Chiar daca procesul a fost colectiv, nu trebuia anuntat nominal sotul ca trebuie sa restituie o suma, cat si ce reprezinta? Cum se poate bloca un cont fara o somatie prealabila de plata?
Maine dimineata va merge sotul la banca sa vada despre ce e vorba.
Multumesc anticipat pentru eventualele sugestii si informatii.
Cu stima, Eugenia- Oradea
ppp974273 a scris:

Buna seara,
Sotul meu a castigat in instanta, in urma unui proces colectiv, drepturi banesti pe care le=a incasat. Azi s-a trezit cu contul de pensie blocat, fara nici o instiintare nici de la fostul angajator,( pe care il banuim ca a facut blocarea) nici de la avocatul care s-a ocupat de proces. Culmea este ca nici banca la care i se vireaza in cont pensia nu l-a instiintat ca are contul de pensie blocat. E corect sa nu-si anunte banca clientul ca ii blocheaza contul? Ce acte trebuie sa ii parvina bancii pentru ca sa blocheze un cont? Chiar daca procesul a fost colectiv, nu trebuia anuntat nominal sotul ca trebuie sa restituie o suma, cat si ce reprezinta? Cum se poate bloca un cont fara o somatie prealabila de plata?
Maine dimineata va merge sotul la banca sa vada despre ce e vorba.
Multumesc anticipat pentru eventualele sugestii si informatii.
Cu stima, Eugenia- Oradea

Buna ziua,
Completez postarea anterioara. In urma unui proces colectiv, sotul a primit o suma de la Petrom, avand o sentinta irevocabila din 2009. In 2015 se trezeste cu contul de pensie blocat, nefiind avizat de nimeni. Mergand inapoi pe firul evenimentelor am aflat din demersurile proprii ca Petrom a atacat sentinta irevocabila si a obtinut o sentinta prin care banii trebuiau restituiti. Nu am fost notificati de proces, nici de sentinta. Petrom a cerut unei firme de recuperare sa execute silit suma, motivand ca ne sustragem platii. Avand sentinta de executare silita, firma de executori a blocat contul. Nu am fost notificati nici despre inceperea demersurilor de executare silita, nici macar o somatie, direct s-a trecut la blocarea contului. La suma initiala se adauga cheltuielile de executare, reactualizate.
Prin contactarea firmei de recuperare(de care am aflat la banca, cu f mare greutate, considerandu-se confidentiale actele primite), am obtinut actele premergatoare executarii silite dar si un email prin care FIRMA DE RECUPERARE RECUNOASTE CA NU AM PRIMIT ACTELE SI SOMATIILE DEOARECE S-AU REINTORS LA FIRMA LOR, ADRESA SOTULUI FIIND INCOMPLETA INCA DE LA PETROM.
Contul in banca a fost gasit dar adresa pt notificare, nu! Locuim la aceeasi adresa de 38 de ani iar sotul a fost angajat al Petrom mai multi ani, cu drept de semnatura la banca.
Mai sunt si alte persoane in situatia sotului dar nici una nu s-a gandit sa conteste in instanta, ca noi, procedura defectuoasa a executarii silite, neparcurgerea etapelor, lipsa notificarilor, a viciilor de procedura,etc.
Noi contestam si modul cum a procedat Petrom, fara sa notifice despre deschiderea unui proces si existenta sentintei ce obliga la restituirea banilor.
Fara cunostinte juridice, dar am intentat proces pe cont propriu, deocamdata fara avocat.
Din Oradea, trebuie sa mergem la proces la Bucuresti, sa platim o taxa pt actele executorului, taxa de timbru si...emotiile.
Doresc o parere sincera, oricum am intrat in hora si trebuie sa jucam, ce sanse de reusita avem? Am solicitat si daune morale, suma de 5000 euro, suma care este de fapt in joc.
Multumesc pentru orice parere sau sfat.
ppp974273, utilizator
Doamna, " maine dimineata" a fost in 23 iulie.. suntem in oct, nu a reusit sa afle de ce i s-a blocat contul ?
si da, poprirea se poate face fara somatie, trebuie insa sa existe un titlu executoriu.
Este valabila postarea recenta. Am descris ca sentinta irevocabila prin care a primit banii a fost atacata, fara stirea noastra , si castigata de Petrom, De aceea am fost executati silit. In acest proces, fixat in 5 nov la Bucuresti, nu contest respectiva sentinta, ci faptul ca nu am stiut de proces si sentinta si contest modul de executare silita, ca al unui infractor, mod care mai adauga sumei initiale si alte cheltuieli mari. Toate informatiile le=am aflat dupa blocarea contului. Nici macar avocatul care a castigat irevocabil sentinta prin care s-au dat banii nu a primit notificari despre redeschiderea procesului: de aceasta parte se ocupa acum el facand CONTESTATIE IN ANULARE.
Nu inteleg cum se poate face executare silita, chiar cu titlu executoriu, fara sa stii ca esti implicat intr-un proces, fara sa afli de o sentinta care te obliga sa restitui banii. Returnam banii dupa sentinta, fara sa ma sustrag, fara sa trebuiasca sa platesc sume aberante executorului.
Multumesc pt atentie si raspuns.
nu cred ca ati avut o decizie irevocabila sau o fi fost insa a fost atacata cu vreo cale extraordinara de atac. Daca avocatul dvs a contestat in anulare probabil ca pt proces ar fi trebuit sa fiti citati si nu ati fost.
puteti afla si de pe portal ce s-a intamplat de fapt.
Decizia irevocabila este in fata mea. Procesul ulterior, cu acea cale extraordinara de atac, nu a fost adus la cunostinta celor implicati,(nici a avocatului) nici sentinta aceea. Acum, dupa executarea silita face avocatul recursul in anulare iar noi, alt proces de contestare a modului executarii silite si implicarii intr-un proces fara sa fim notificati nici macar de sentinta finala de returnare a banilor. Nu te poti sustrage de la o obligatie de plata daca nu ai cunostinta de existenta ei.
Multumesc anticipat pentru raspuns.