Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli privind plata soferilor pe comunitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli privind plata soferilor pe comunitate

Buna ziua,lucrez sofer pe tir in comunitate.Firma mama este din italia si a deschis si in romania o firma cu 11 cap tractor ce trage pt el remorcile firmei mama.Problema este ca avem contracte de munca la 8 ore.Nu se platesc ore suplimentare,ore de noapte,concedii neplatite, si nu semnam statul de plata,diurna si salariul sunt virate in cont cu o intarziere de o luna si concediul de odihna cu cfs adica concediu fara salar pe care il semneaza patronul fara acordul angajatului,Vreau sa stiu daca pot sa rezolv ceva sa-mi recuperez datoriile de la cas si pensii,va multumesc
Sunteti angajat la firma din Romania?
1. Daca c.i.m.este semnat de un angajator roman, atunci nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....

De asemenea, neplata drepturilor salariale mai poate face obiectul unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca;unei proceduri de mediere sau chiar a unei cereri de deschidere a procedurii de insolventa.

2. Daca c.i.m.este semnat de un angajator italian, atunci puteti solicita sprijinul Ambasadei României în Republica Italiană - Biroul Ataşatului pe Probleme de Muncă şi Sociale,