avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1533 soluții astăzi
Forum Activitate miha13

Activitate miha13

Răspuns la discuția Cuantum pensie alimentara
Va multumesc mult pentru raspuns, intrebarile suplimentare ar fi: cat dureaza in general o astfel de actiune in care ambele parti sunt deacord? Poate incuviinta instanta plata de la o data anterioara depunerii cerereii, daca partile sunt deacord?
Buna ziua!


Daca sotul este de acord sa plateasca copiilor (2 la numar), o pensie alimentara mai mare de 50% din salariul sau, pe motiv ca mai are si alte venituri decat salariul, poate instanta sa spuna nu?

Se poate stabili in instanta, pensia alimentara plecand de la acordul ambilor fara sa se solicite si documente care sa arata veniturile lui?
Răspuns la discuția Competenta teritoriala executor
Sa inteleg din asta ca si tertul poprit trebuie sa fie in aria de competenta a executorului?
Răspuns la discuția Competenta teritoriala executor
Da, m-am exprimat gresit, si judetul. Dar are valoare aceasta modificare survenita ulterior admiterii cererii de executare?
Vorbim de o hatarare in litigii de munca, care este executorie de drept, dar care inca nu este irevocabila, ea fiind acum in recurs. Bazandu-se pe niste documente false si cu concursul instantei de fond i s-a adimis o cerere reconventionala care face obiectul unui dosar de executare la un executor din localitatea X. Intre timp, debitorul s-a angajat in alta localitate dar inca nu si-a schimbat si adresa de domiciliu. Daca isi schimba adresa de domiciliu in localitatea Y, acolo unde este si noul angajator, poate sa faca contestatie la poprire pe motiv de lipsa de competenta teritoriala a executorului? si intre timp se va judeca si recursul, urmand in caz de castig sa se desfiinteze si titlul executoriu.

A facut inclusiv plangere penala pentru actele acelea, dar instanta de fond, mana in mana cu respectivii a respins cererea de suspendare a judecatii pe timpul cercetarilor penale.
Executorul este din alta localitate decat angajatorul meu. Eu am domiciliul in aceeasi localitate cu executorul. Daca imi schimb adresa de domiciliu in localitatea angajatorului, pot invoca lipsa competentei teritoriale? Este valabila aceasta modificare a domiciliului survenita dupa admiterea cererii de executare?


Executorul este din alta localitate decat angajatorul meu. Eu am domiciliul in aceeasi localitate cu executorul. Daca imi schimb adresa de domiciliu in localitatea angajatorului, pot invoca lipsa competentei teritoriale? Este valabila aceasta modificare a domiciliului survenita dupa admiterea cererii de executare?
Multumesc mult pentru raspunsuri! Inclusiv in litigiile de munca se depune cautiunea? si cam care este cuantumul acestora? Daca se castiga recursul poate fi solicitata si suma depusa pentru cautiune ca si cheltuieli de judecata?
Buna ziua!

Pot formula contestatie la executare daca hotararea instantei de fond in litigii de munca, care este executorie de drept, a fost incuviintata pentru executare, chiar daca nu a devenit definitiva si irevocabila??
Mentionez ca s-a declarat recurs in termen si inca nu s-a pronuntat instanta.

Este acesta un motiv de contestatie la executare? sau ce se poate face si in ce baza legala?
Răspuns la discuția Fals sau nu?
Sa inteleg ca exista si posibilitatea de NUP? ce sanse credeti ca sunt?