Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cuantum pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cuantum pensie alimentara

Buna ziua!

Daca sotul este de acord sa plateasca copiilor (2 la numar), o pensie alimentara mai mare de 50% din salariul sau, pe motiv ca mai are si alte venituri decat salariul, poate instanta sa spuna nu?

Se poate stabili in instanta, pensia alimentara plecand de la acordul ambilor fara sa se solicite si documente care sa arata veniturile lui?
daca faceti intelegere si stabiliti o suma fixa e ok. daca precizati ca doreste sa i se opreasca 60% din salariu clar se va respinge ca nelegal. dar daca spuneti suma de 1000 lei de ex. atunci e pos sa nu se mai cerceteze salariul sau. veti avea insa probleme la serviciu unde contabila nu are voie sa-i opreasca mai mult de 50% din salariu, restul banilor vi-i trimite dansul separat pe card sau prin posta. daca insa sotul are de ex datorii la banca si se trece la executare silita in cadrul procesului se va anula pensia de intretinere, se va mentine maxim 33% pt cei doi copii. restul pana la 50% vor merge la banca pt recuperarea datoriilor.
Va multumesc mult pentru raspuns, intrebarile suplimentare ar fi: cat dureaza in general o astfel de actiune in care ambele parti sunt deacord? Poate incuviinta instanta plata de la o data anterioara depunerii cerereii, daca partile sunt deacord?
1.Actiunea se poate solutiona la primul termen de judecata.
2.Nu, dat fiind faptul ca instanta poate stabili pensia de intretinere in favoarea minorului, doar de la data sesizarii ei prin formularea actiunii de stabilire pensie, acela fiind momentul din care se considera ca minorul se afla in nevoie, deci numai de la data introducerii actiunii si nu de la o data anterioara acestei date.