Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

buna seara. am deschis actiune de reducere pensie intretinere ca umare a schimbarii situatiei fata de momentul in care mi s-a stabilit aceasta pensie. mai exact in acel moment aveam doi copii din relatia cu fosta sotie si un venit de aprox. 950 lei la care mi s-a stabilit pensie de 300 lei pt. cei doi copii asta fiind anul trecut in noiembrie. anul acesta in luna mai sotia actuala a nascut si am intretinere acest minor si am decis ca la acelas venit de 950 lei se impune o recalculare a pensiei de intretinere. am deschis actiunea , am dus copii dupa certificatului de nastere a minorului nou nascut si adeverinta de salarizare pe ultimile sase luni iar instanta mi-a respins cererea ca fiind neintemeiata sustinand instanta ca nu am facut dovada acestei situatii in care sa mi se reduca aceasta pensie. fac mentiunea ca salariul este acelas ca si anul trecut. as dori sa stiu daca as avea sanse la apel si pentru faptul ca fosta sotie nu s-a opus acestei reduceri in intampinarea formulata de ea si cu toate astea instanta a motivat exact pe dos cele spuse de ea afirmand "parata nu este de acord" --fapt neadevarat nu s-a scris asa ceva in intampinare si mai spune instanta "si asa se descurca greu cu intretinerea" de unde stie insanta asa ceva daca fosta sotie nu spune asta. as vrea sa stiu daca in salariul cerut de catre instanta in stabilirea unei pensii de intretinere se trec si sporurile ex. spor de vechime, fidelitate deoarece astea nu au caracter permanent , in concediu nu sunt trecute si mai motiveaza instanta ca interesul superior al copilului primeaza in orice actiune dar eu cred ca si noul nascut pe care il am in intretinerea mea tot copil este si el se poate bucura de aceeasi lege 272 dar in conditiile in care mi-a fost respinsa actiunea se pare ca aceasta lege a fost incalcata.
In adeverinta solicitata de instanta se trec veniturile cu carecter permanent. In cazul sporurilor de vechime, acestea au caracter permanent si se trec in adeverinta.
Daca dumneavoastra aveti un salariu net de 950 lei si ati fost obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 300 lei....instanta a judecat corect. Pentru ca , in cazul in care aveti in intretinere 3 copiii, puteti sa fiti obligat la plata pensiei de intretinere pana la 1/2 din salariu, adica 475 lei. Daca impartim aceasta suma la 3 (numarul copiilor) rezulta 158,33 lei pentru un copil, respectiv 316.66 lei maxim pentru 2 copii.
2007_rozi a scris:

In adeverinta solicitata de instanta se trec veniturile cu carecter permanent. In cazul sporurilor de vechime, acestea au caracter permanent si se trec in adeverinta.
Daca dumneavoastra aveti un salariu net de 950 lei si ati fost obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 300 lei....instanta a judecat corect. Pentru ca , in cazul in care aveti in intretinere 3 copiii, puteti sa fiti obligat la plata pensiei de intretinere pana la 1/2 din salariu, adica 475 lei. Daca impartim aceasta suma la 3 (numarul copiilor) rezulta 158,33 lei pentru un copil, respectiv 316.66 lei maxim pentru 2 copii.
Exacta afirmatia dvs.
am inteles despre sporuri dar al treilea copil este in intretinerea mea iar in art 94 se spune despre mijloacele celui care plateste aceasta pensie adica la acelas salariu cheltuielile sunt mai mari odata cu nasterea a inca unui minor care se afla dupa cum am mai spus in intretinerea mea si cred ca ar mai trebui redus cuantumul pensiei
Dumneavoastra asa credeti...eu v-am explicat cum se procedeaza in practica.
va rog sa-mi spuneti daca fac apel impotriva sentintei date in cazul pensiei de intretinere se mai plateste taxa de timbru si timbru judiciar