Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Motive sistare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Motive sistare pensie alimentara

Care ar fi motivele pentru care o instanta ar putea respinge o cerere de recalculare a pensiei alimentare?
Cand nu s-au schimbat conditiile in care a fost stabilita anterior pensia, fie nu au crescut nevoile, fie nu au crescut/ scazut veniturile etc.
sau debitorul pensiei are si alti copii in intretinere.
Tatal ameninta ca nu mai recunoaste copilul care are acum 13 ani, iar el plateste pensie alimentara de cand copilul avea varsta de 2 ani.Numai ca nu a mai fost dat in judecata de 10 ani iar acum pensia alimentara s-ar invarte in jurul sumei de 1000 lei/luna in loc de 180 lei iar el vrea sa scape de plata acesteia.Precizez ca tatal nu are alti copii in intretinere.
marilenabaiko, utilizator
Ati fost casatoriti, e un copil nascut in casatorie ?
gi-jane2, moderator
Da, este nascut in anul 2000 iar divortul s-a incheiat in 2002 cand copilul avea 2 ani si 6 luni