avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Motive sistare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Motive sistare pensie alimentara

Care ar fi motivele pentru care o instanta ar putea respinge o cerere de recalculare a pensiei alimentare?
Cel mai recent răspuns: marilenabaiko , utilizator 15:16, 11 Septembrie 2013
Cand nu s-au schimbat conditiile in care a fost stabilita anterior pensia, fie nu au crescut nevoile, fie nu au crescut/ scazut veniturile etc.
sau debitorul pensiei are si alti copii in intretinere.
Tatal ameninta ca nu mai recunoaste copilul care are acum 13 ani, iar el plateste pensie alimentara de cand copilul avea varsta de 2 ani.Numai ca nu a mai fost dat in judecata de 10 ani iar acum pensia alimentara s-ar invarte in jurul sumei de 1000 lei/luna in loc de 180 lei iar el vrea sa scape de plata acesteia.Precizez ca tatal nu are alti copii in intretinere.
Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
marilenabaiko, utilizator
Ati fost casatoriti, e un copil nascut in casatorie ?
Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
gi-jane2, moderator
Da, este nascut in anul 2000 iar divortul s-a incheiat in 2002 cand copilul avea 2 ani si 6 luni

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii Flori105 Flori105 Am fost casatorit, in acea relatie a aparut si un copil pe care l-am recunoscut, ulterior (la varsta de 6 luni a copilului) am divortat de mama copilului, de ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitatii dupa divort Gabi_35 Gabi_35 Un barbat divortat la notar care plateste pensie alimentara pentru 2 copii (ambii nascuti in timpul casatoriei) poate initia actiunea de tagada paternitatii ... (vezi toată discuția)
Actiune de tagada paternitate GRIGORE CRYSTINA GRIGORE CRYSTINA Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea speta: Fostul sot a deschis un proces ce are ca obiect tagada paternitate. Copilul este ... (vezi toată discuția)