avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate rrizou

Activitate rrizou

Buna ziua
In 21/05/2015 mi sa donat un apartament de mama mea, intrebarea este daca este posibil revocarea donatiei, si daca da o sa fiu informata din oficiu sau se poate face fara sa fiu informata
Multumesc
Buna ziua

Asi dori sa am informati in legatura cu legislatia asupra resurselor naturale.
Am un teren privat in vecinatate exista fintina de gaz metan, in cazul in care se face foraj pe terenul meu si se gaseste gaz ce drepturi am?
Va multumesc anticipat
Rizou
Discuție taxa de timbru
Buna ziua,
Va rog puteti sa ma lamuriti cum se stabileste taxa de timbru.
va multumesc

Răspuns la discuția Succesiune - mostenire
buna seara
Testamentul a fost intocmit la notar in anul 1991, la notarul respectiv ne-am dus si pentru succesiune. Notarul a sesizat ca daca plateam pe sora vitrega si ea renunta la succesiune fiul ei putea sa vine la succesiune daca dorea in termen de 6 luni. Sora vitrega nu se inlatura in intregime de la mostenire, fiindca din casa de vacanta primea partea ei si masina, singurul bun pe care poseda tatal ei inainte de casatorie cu mama mea ii revenea in intregime ( mama nu avea pretentie asupra ei si sora vitrega a doua zi dupa moartea tatalui aluat masina)
Răspuns la discuția Succesiune - mostenire
Ma scuzati, ca scriu neclar dar lucrurile sint destul de complicate mai ales pentru mine deoarece nu pot sa le urmaresc deaproape,
- tatal vitreg a decedat in 2006,
- mama traieste
- tatal vitreg nu ma adoptat
- in afara de apartament in succesiune mai exista si o casa de vacanta si un autoturism antic (Ford)
Dupa deces succesiunea sa deschis la notar dar sora vitrega nu a recunoscut testamentul si ca sa ne intelegem a cerut 10000 de euro. Notarul a sesizat ca trebuie sa asteptam 6 luni fiindca sora vitrega are un fiu care putea sa aiba pretentii. Inainte sa se termine perioada dinsa ma dat in judecata ca eu cu mama mea am falsificat semnatura ei pe declaratia care a semnat cind sau dat banii pentru cumpararea apartamentului. La acest proces a intrat si mama, sa dovedit ca declaratia a fost semnata de sora vitrega si ca banii care am dat pentru casa era numai pentru mama. In timpul respectiv mama lucra iar sotul era pensionar, avem si arhiva care a tinut cu cheltuelile care a facut unde nu apare nicaieri ca a contribuit la cumpararea apartamentului. Am inteles ca din pacate lucrurile sau complicat, acum am inceput sa caut si sa citesc ca sa inteleg ce se intimpla.
Buna ziua
Help!!! Lipsesc din tara de 22 de ani si am parere de lucruri numai ca vizitator.
Sint in judecatorie cu fiica de la al doilea soti al mamei pentru un apartament pe care au cumparat cu bani pe care am dat eu. Sotul mamei mi-a lasat prin testament partea lui, fica a recunoscut prin declaratie ca bani pentru apartament a fost dat de mine, si sa obligat sa nu are nici o pretentie dupa moartea tatalui la apartament. Nu vreau sa va obosesc, in momentul de fata sintem in judecata, pe care a inceput dinsa. Pina acum am castigat de doua ori, dar la Curtea de Apel sa anulat fiindca nu sa decurs procesul de partaj al succesiuni. Intrebare, cam cit este taxa care trebuie platit la judecatorie ( apartamentul este cu doua camere valoreaza aproximativ 40000 euro) fiindca partea mamei este 2800 euro si 2100 euro sorei vitrege.

Multumesc