Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare donatie inmobilier
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare donatie inmobilier

Buna ziua
In 21/05/2015 mi sa donat un apartament de mama mea, intrebarea este daca este posibil revocarea donatiei, si daca da o sa fiu informata din oficiu sau se poate face fara sa fiu informata
Multumesc
Donatia poate fi revocata in anumite cazuri prevazute de lege (ingratitudine, nerespectarea sarcinilor etc.) 0 art. 1020 Cod Civ. si urm. Revocarea donatiei poate fi obtinuta prin instanta, sens in care veti fi citat si veti avea cunostinta de modalitatea de derulare a procesului si de hotararea instantei.