avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Activitate lora4wonder

Activitate lora4wonder

Buna ziua. Am o intrebare, matusa mamei are un apartament in Chisinau, si a hotarit sa- l vinda in rate noua.Are o fiica,singurul copil care locueste in Franta. Matusa a cazut deacord sa achitam pt apartament in rate si sa facem transferurile de bani in Franta lui fiica-sa.Prima rata am platit 16% din costul apartamentului.Nu a pus nici o conditie in cea ce priveste perioada de timp in care il achitam, ea urmind sa locuiasca in ap. pina la moarte.
Acum vrem sa facem la notar inscrierea ap pe numele meu.Dar nu stiu ce ar fi mai bine sa fac contract de vinzare-cumparare sau donatie.eu nu sunt casatorita,in caz ca facem donatie fiica-sa ar putea ataca donatia sau chiar si contr de c.-v.?
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția interdictie in romania
am hotarit tot incidentu cu interdictia, am luat avocat si in cele din urma PFI a recunoscut ca in baza lor de date am fost inregistrata gresit si dion cauza aceasta la momentul cind am incercat sa trec vama la ei nu a iesit ca am trecut hotarul inapoi. dupa un an de chin s-a rezolvat, daca aveti intrebari su sunteti in situatie similara nu ezitati sa intrebati.
Discuție termeni
"Dosarul nr. xxxxxx a fost soluţionat la data de 01.01.2010, prin sentinţa civilă nr. xxxxxx2010, in senul admiterii excepţiei lipsei dovezii calităţii de reprezentant. Anulează acţiunea.Cu recurs." Va rog mult sa ma lamuriti ce inseamna aceasta. Dosarul este legat de cerererea mea de redobindire a cetatenii,Obiectul dosarului: Refuz solutionare cerere, va rog cine stie sa ma lamureasca .
mersi anticipat
Răspuns la discuția interdictie in romania
Va multumesc de raspuns.Am telefonat la inspectoratul general aPF,si au verificat ei mai bine,au zis ca sunt in baza lor de date si nu am incalcat nici o lege.Este deci greseala politistilor ca au verificat superficial.Dar deoarece dosarul si hotarirea sunt trimise la Bucuresti,mi-au zis ca unica cale e sa fac contestatie.:(( Probabil cel mai bine e sa-mi caut un avocat bun).

Sunt cetatean a RM.Mi-am deschis viza pentru Romania din 16.10.09 pina 16.11.09.
Azi am mers in vizita la o ruda care mi-a facut invitatie in Romania,dar la vama Iasi,politia de frontiera verificind, mi-au zis ca am o intrare in Romania in 2005,dar nu am iesit din tara,acuzindu-ma de faptul ca am trecut ilegal frontiera,ceea ce nu e adevarat,pentru ca in pasaportul anterior pe care-l aveam acas,aveam ambele stampile, doar ca nu puteam sa-l prezint pentru ca nu-l aveam la mine.Am incercat sa le explic,dar mi-au spus ca la ei in baza de date lipseste asa informatie.Am rugat pe cineva sa trimita prin fax copie de pe pasaportul cu dovada de stampile,si desi ei au primit faxul au zis ca nu se vede prea clar.Nedorind sa verifice in continuarea m-au trimis inapoi RM si mi-au dat interdictie de a intra in Romania pe timp de 5 ani.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce as putea face in aceasta situatie.Vreau sa le demonstrez ca nu au avut dreptate si sa-mi anuleze interdictia.
mersi mult