avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate ninha

Activitate ninha

Răspuns la discuția OUG 50/2010 Prima casa
Degeaba! Vad ca sunt 22 de consultanti online si totusi nimeni nu se deranjeaza sa ne raspunda.
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca OUG 50/2010 se aplica si la contractele de credit Prima casa? Exista un act aditional si pentru aceste cazuri? Caci am fost la banca si ne-au zis ca noi nu trebuie sa semnam nici un act aditional. Asa este? Sau e o pacaleala sa ne tina departe de actul ala?
Va multumesc
Răspuns la discuția reabilitare termica
Multumesc.
La multi ani!
Răspuns la discuția reabilitare termica
Va multumesc pentru raspuns.
In ceea ce priveste intrebarile dvs:
1. in bloc exista apartamente la etaje inferioare care chiar au nevoie de izolatie, iar noi cei de la etajul 4 avem nevoie de acoperis, deci ar fi bine sa le facem pe amandoua. din pacate cei care au nevoie de izolatie nu vor acoperis in ruptul capului. pentru ca nu-i intereseaza problema!
2. noi nu tinem neaparat sa se vanda uscatoria, dar exista oferte de la firme care vor sa faca izolatia si acoperisul, in schimbul uscatoriei si al posibilitatii de a mansarda blocul in beneficiul lor. Este legal? Iar daca da, este nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor sau doar ale majoritatii?
Exista alte solutii?
Va multumim!
Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat in legatura cu reabilitarea termica a blocului in care locuiesc.
Ne-am cumparat de curand un apartament la etajul 4 intr-un bloc vechi, din 79-80, cred. Cum era probabil de asteptat, ne ploua in casa, iar temperatura nu depaseste 17 grade (avem un copil de 3 luni care sufera de frig). Singura solutie ar fi sa avem si noi acoperis pe bloc si izolatie, ca toata lumea. Din pacate, vecinii nostri de la etajele inferioare, care nu au aceste probleme, nu sunt de acord sa angajam o firma care sa faca rebilitarea termica a blocului in schimbul uscatoriei. Spun ca ei nu vor izolatie, iar acopericul nu e problema lor.
Spuneti-ne, va rugam, daca acordul lor este absolut necesar, sau ce putem face in aceasta situatie?
Mentionez ca aprox. jumatate din locatari ar fi de acord. Ce ne facem cu cealalta jumatate?
Va multumim si asteptam raspunsul dvs dardaind de frig.
Fam. Natea
Timisoara
multumesc mult! m-ati facut fericita!
O zi buna!
Buna ziua
V-as ruga sa ma lamuriti daca intr-adevar, in urma ultimelor modificari ale legii mamelor, se permite si persoanelor care nu au platit cotizatia lunara la casa de pensii sa primeasca indemnizatia pentru cresterea copilului.
Asa mi s-a spus la Casa de pensii, dar nu gasesc nicaieri aceasta informatie.
Va multumesc