Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua
V-as ruga sa ma lamuriti daca intr-adevar, in urma ultimelor modificari ale legii mamelor, se permite si persoanelor care nu au platit cotizatia lunara la casa de pensii sa primeasca indemnizatia pentru cresterea copilului.
Asa mi s-a spus la Casa de pensii, dar nu gasesc nicaieri aceasta informatie.
Va multumesc
Nu in urma ultimelor modificari, ci chiar de mult timp. Conditia este ca timp de 12 luni anterioare nasterii sa fi platit impozit pe venitul profesional sau sa va fi aflat in situatii asimilate de lege (somaj, studii, concedii medicale, etc). Casa de pensii nu mai are atributii in acest sens.

PS: subiectul a fost discutat de mii de ori pe acest forum, la o simpla cautare puteti gasi si citate din lege si explicatii, si proceduri...
ContSters20980, utilizator
multumesc mult! m-ati facut fericita!
O zi buna!