avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate titipanaite

Activitate titipanaite

Răspuns la discuția Acte necesare insotirea marfii
un aviz cu toata marfa din masina cu destnatar "distributie,diversi clienti"
Discuție Fisa post
ma puteti ajuta cu o fisa post pentru inginer agronom si una director(sef ) ferma vegetala ? multumesc
de fapt ce pot intreprinde, ca angajator , impotriva unui angajat care pleaca pur si simplu din firma, fara explicatii ,fara demisie, pur si simplu nu se mai prezinta la serviciu , si nu e vorba de un post care poate fi acoperit de oricine ci de unul pentru care se gasesc foarte greu calificati....exista vreo prevedere legala, ceva in acest sens ? ca impotriva angajatorului slava domnului...imediat iti vin pe cap toate autoritatile in control la vreo sesizare..Eu cui sa ma adresez ?
si finalitatea ar fi desfacerea disciplinara a cim....nu asta-mi doresc,nu-l pot tine cu forta daca el tine sa plece...voiam sa gasesc o solutie pentru al determina (chiar printr-o actiune in instanta ) sa mai stea o perioada in care pot acoperi postul cu cineva la fel de calificat .Faptul ca nu a predat utilajele ma facut sa le tin imobilizate de cateva zile si asta imi creaaza pagube serioase.
am o problema cu un angajat , care nu a mai venit la serviciu (a plecat in Italia fara sa anunte), nu stiu cum sa ma indrept impotriva lui tinand cont ca postul pe care lucra a ramas descoperit si e greu de gasit rapid cineva cu aceeasi calificare, deasemeni nu a predat nimic din utilajele pe care lucra, utilaje scumpe, pe care le-a luat in primire cu proces verbal semnat de ambele parti.Ce pot intreprinde in acest sens ?
m-ar interesa ce trebuie facut in cazul in care o parte din angajati trec in modul de plata de 75% din brut pentru incetarea temporara a activitatii ;ce demersuri trebuiesc facute si unde pentru ca de la 01 12 2002 pana la 31 12 2009 sa nu mai fiu nevoit sa platesc asigurarile sociale in intelesul ordonatei va multumesc