Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariatul nu preda bunurile de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariatul nu preda bunurile de serviciu

am o problema cu un angajat , care nu a mai venit la serviciu (a plecat in Italia fara sa anunte), nu stiu cum sa ma indrept impotriva lui tinand cont ca postul pe care lucra a ramas descoperit si e greu de gasit rapid cineva cu aceeasi calificare, deasemeni nu a predat nimic din utilajele pe care lucra, utilaje scumpe, pe care le-a luat in primire cu proces verbal semnat de ambele parti.Ce pot intreprinde in acest sens ?
Daca a plecat fara sa depuna un document in acest sens ii faceti o convocare in vederea cercetarii disciplinare.
Singura solutie ar fi cecetarea disciplinara a acelui salariat si angajarea raspunderii patrimoniale daca a cauzat un prejudiciu.

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.
si finalitatea ar fi desfacerea disciplinara a cim....nu asta-mi doresc,nu-l pot tine cu forta daca el tine sa plece...voiam sa gasesc o solutie pentru al determina (chiar printr-o actiune in instanta ) sa mai stea o perioada in care pot acoperi postul cu cineva la fel de calificat .Faptul ca nu a predat utilajele ma facut sa le tin imobilizate de cateva zile si asta imi creaaza pagube serioase.
de fapt ce pot intreprinde, ca angajator , impotriva unui angajat care pleaca pur si simplu din firma, fara explicatii ,fara demisie, pur si simplu nu se mai prezinta la serviciu , si nu e vorba de un post care poate fi acoperit de oricine ci de unul pentru care se gasesc foarte greu calificati....exista vreo prevedere legala, ceva in acest sens ? ca impotriva angajatorului slava domnului...imediat iti vin pe cap toate autoritatile in control la vreo sesizare..Eu cui sa ma adresez ?
Vi s-a explicat mai sus care sunt modalitatile de actionare a angajatorului in cazul expus dezbaterii.

Potrivit art.3 (3) C.mun. : Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.