avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate bograd

Activitate bograd

Răspuns la discuția Auto ridicat, amenda dupa 4 luni
Multumesc
Pe data de 3.07.2013 m-a fost ridicata masina pentru parcat neregulamentar. M-am dus sa-mi recuperez masina, acolo fiind si o sectie a politiei locale, am completat datele personale pe o "Comunicare" din care reiesea ca eu eram soferul, am platit costurile de ridicare si am plecat cu masina.

Pe 12.11 primesc un proces verbal incheiat pe 11.11 care spune ca trebuie sa platesc amenda pentru stationarea neregulamentara de acum 4 luni. Procesul verbal nu este semnat de contravenient (evident) si nici de vreun martor, motivand ca s-a folosit mijloc tehnic certificat.

Este valabila aceasta amenda, la mai mult de 4 luni de la savarsirea contraventiei?
Ca patron prefer sa platesc impozit 16% decat sa platesc pentru aceeasi suma in jur de 40% contributii ca angajat.
Totusi, care este legea care reglementeaza un asemenea contract de inchiriere? Pe ce baza la un control pot fi tras la raspundere?
valitinu
este o adeverinta scrisa din partea asociatiei, nu este un TIP de adeverinta si nici nu trebuie avizata de primarie, de unde sa stie si de ce ar interesa pe primarie daca am datorii la scara sau nu...

Foarte logic ce spuneti, asa m-am gandit si eu. Dar am gasit tot felul de referinte pe net care specificau vizarea la primarie. Multumesc.
Este vreo problema legala, daca primesc pentru masina personala pe care am inchiriat-o firmei la care sunt asociat unic, sa spunem 2000 eur lunar? Pot fi tras la raspundere ca suma este prea mare?
Evident, voi plati 16% ca persoana fizica pentru veniturile din inchirierea masinii.
Va multumesc pentru raspuns.

Adeverinta respectiva trebuie avizata si de primarie? Da da, aveti idee la ce directie/serviciu se face acest lucru? Este vorba de Sectorul 3, Bucuresti.
Buna ziua,

In cazul in care vand un apartament am nevoie de aceasta adeverinta din care sa reiasa ca nu am datorii la intretinere.
Adeverinta este un tipizat care trebuie vizat la primarie sau doar o adeverinta cu stampila asociatiei?

Multumesc.
Răspuns la discuția Patiserie - platesc TVA ??
Multumesc pentru lamuriri
Răspuns la discuția Patiserie - platesc TVA ??
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare. Daca am un contract de inchiriere al sediului social incheiat cu o persoana fizica, exista posibilitatea deducerii de TVA pentru suma platita pentru chirie ? Sau de exemplu pentru un contract de inchiriere autovehicul cu o perosoana fizica ?
Se da o societate platitioare de TVA cu obiect de activitate productia si comercializarea produselor de patiserie. Pentru fiecare produs vandut se elibereaza bon fiscal.
La finalul unei luni sa spunem, trebuie sa platesc 19% din toate incasarile pe aceea luna, pentru care s-au emis bonuri fiscale ?