avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate roxana12

Activitate roxana12

procedura...pasii care trebuie urmati pt. a anunta o A.G.O. A / A.G.E.A ...se mai transmite la ASF Convocatorul...mai trebuie publicat in Monitorul Oficial ...?
care sunt prevederile legale in urma legii 151/2014?
multumesc .
ce acte sunt necesare pt. ca o firma care detine cateva apartamente intr-un bloc sa le inchirieze in regim hotelier.
trebuie sa te inregistrezi la fisc, la min.turismului.?
multumesc
Răspuns la discuția Act donatie catre nepot
cine numeste curatorul special? poate fi unul din parinti ....?imi cer scuze dar nu inteleg foarte bine ....
este recomandat si ca nepotul ( provenit de la sora decedata) sa faca declaratie cum ca renunta la acest ap.?
se poate face act de donatie de catre bunici catre nepot minor de 5 ani?
ce fel de clauze ar trebui introduse astfel incat in cazul decesului tatalui minorului (fiul celor ce fac donatia) ceilalti copii din prima casatorie a tatalui si respectiv nepotul acestuia( provenit de la sora decedata) sa nu poata avea pretentii la acest apartament?
sau este mai bine ca ,macar nepotul provenit de la sora decedata , sa faca o declaratie notariala cum ca renunta la acest apartament ?
Răspuns la discuția schimbare proprietar
multumesc,o sa ma interesez...
Răspuns la discuția schimbare proprietar
multumesc pt. raspunsul prompt.....din cate m-am interesat ar trebui sa platesc la stat 2% din valoarea de expertiza al apartamentului ,in cazul unui act de vanzare cumparare + onorariul notarului,este adevarat?
eu cu sotul locuim intr-un apartament pe care l-a cumparat parintii lui si vor sa il treaca pe numele lui . Dansii mai au un nepot din partea unei fiice decedate si de asemenea mai au si alte proprietati . De asemenea sotul meu mai are 2 copii din prima casatorie dar s-au pus de acord si vor ca apartamentul in care locuim noi sa ramana copilului nostru( acum in varsta de 5 ani ).Care ar fi metodele prin care acest apartament sa ne revina noua sau direct copilului nostru fara a mai putea fi atacata decizia dupa moartea socrilor mei ?
multumesc.
Răspuns la discuția CNVM
multumesc:)