avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate gclaudiu83

Activitate gclaudiu83

Dar disconcodantele dintre rata efectiva si raportul de la biroul de credit unde acesta spune ca rata estimata este mult mai mica?
in anul 2007 am contractat un credit de la [BANCA] pe o perioada de 10 ani.In primele luni am platit rata de 420 ron apoi aceasta s-a modificat treptat pana a ajuns in prezent la 490 lei.aceasta rata cuprinde un comision de risc de 55lei care mi se pare ca este abuziv deoarece platesc ratele la timp.am facut o cerere la biroul de credit ca sa vad situatia cu care sunt inscris la dansii,primid situatia am vazut ca acolo figuram inca de la inceputul creditului cu o rata de 409 lei [ceia ce eu nu am platit nici o data cel mai putin 420].am facut o cerere la banca pt exrasul de cont si acolo se vad clar sumele platite mult mai mari.ce ma sfatuiti sa fac?cum sa procedez?pt eliminarea comisionului de risc,recalcularea ratelor pt ca am platit in plus,diminuarea dobanzii care acum este de 18,23%[cu toate ca bnr a micsorat dobanda la 9,5%]. si daca pot cere intreruperea platii creditului pe perioada procesului
Răspuns la discuția contarct de imprumut
BUNA SEARA

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACCEST CONTRACT DE IMPRUMUT.MENTIONEZ CA INCA NU AM INAINTAT PANA ACUM EXECUTAREA PERSOANEI
Răspuns la discuția contarct de imprumut
multumesc pt raspunsuri
Buna ziua.In data de 05.07.2009 am imprumutat masina unei cunostinte,aceasta a facut un accident din care au rezultat doar pagube materiale.Automobilul neavand asigurare Casco eu am suportat reparatia integrala.Cum pot recupera banii de reparatii daca cunostinta in cauza nu are un loc de munca stabil si nici un bun.Mentionez ca am PV de la data savarsirii accidentului,copie dupa buletinul cunostintei,facturi achizitii piese si factura reparatie.multumesc
Răspuns la discuția contarct de imprumut
Domnule Avocat Boncu persoana in cauza nu avea nici un loc stabil de munca deci nu pot recupera banii?Dar din punct de vedere penal ce i se poate intampla?Multumesc pt raspuns
Buna ziua,ma numesc Gavrila Claudiu si sunt domiciliat in orasul Braila.In data de 09.07.2009 am imprumutat unei persoane suma de 1300 lei cu contarct de imprumut legalizat la notar suma care trebuia returanta integral pana in data de 12.11.2009.persoana careia iam imprumutat bani nu mia returnat nici o parte din suma si nici nu mai este de gasit mutandusi domiciliul si schimbandusi nr de telefon.cum pot proceda pentru ami recupera banii?daca apelez la un executor judecatoresc acesta il poate gasii acea persoana?daca nu are nici un bun proprietate personala cum poate fi executat?ce sanse am sa recuperez banii?ce onorariu se percepe pentru aceasta suma si cine o plateste?multumec anticipat pentru ajutor si raspunsuri