avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters112624

Activitate ContSters112624

Am cerut executarea silta a firmei x ca si tert poprit dar fiema se afla in insolventa.
Ca sa execut silit debitorul angajat aspura caruia sa facut poprirea ca si persoana fizica trebuie sa astept sa se termine procedura inceputa, adica sa astept sa se termine procedura de insolventa frmei, ca sa incep executarea silita a acestuia?
Titlul de validare a popriri este echivalent cu titlul de executare silita in caz ca executarea silita a tertului nu se poate face si se vrea executarea silita a debitorului?
Răspuns la discuția executare silita
Dar dupa cate stiu eu executarea se face in instanta in care isi are debitorul domiciliul iar acesta nu are un domiciliu in Romania
Cum pot executa pe cineva silit daca are domociliul in spatiul U.E.?
Trebuie sa incep procedura in tara respectiva?
Este vorba de persoana fizica
Daca poprirea si executarea silita a tertului nu da rezultate si se doreste executarea silita a debitorului se mai trimite o data somatie sau se trece direct la executare imobiliara?
Răspuns la discuția executare silita
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Eu nu sunt jurist de meserie si nu inteleg prea mult din ce ati scris,
Atat asi dori sa va mai intreb daca aceasta procedura se aplica in cazul meu si daca raspunsul este pozitiv am sa merg la executor
Răspuns la discuția executare silita
mos_daniel a scris:

Si cum se obtine acesta?
Este dificila procedura?
Mai ales doar daca stiu numai tara unde se afla imobilul
Trebuie repetata toata procedura de la inceput?
Răspuns la discuția executare silita
Ce trebuie facut daca acesta are un imobil in spatiul u.e?
Asi vrea sa stiu ca atunci cand se face o exectare silita si cer o poprire trebuie sa cer si executarea silita imobiliara?
Daca cer executarea silita imobiliara trebuie sa identific inainte acel imobil?
Si daca initializez inainte numai poprirea si daca observ ca nu are nici un efect nici dupa validarea sa mai pot sa cer executarea silita imobiliara?
Ma refer la o persona fizica
Am uitat sa zic ca tertul poprit este in insolventa si deci nu am ce executa iar executarea silita se prescrie dupa 3 luni.
Răspuns la discuția poprire
Imobilul apartine administratorului tertului porit iar administratorul este debitorul ca si persoana fizica