avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate user_me

Activitate user_me

user_me a scris:

trebuie mai intai intabulat pe ei, apoi de facut un alt contract de vanzare-cumparare, si apoi inscrierea noastra in CF


... :-/ si totusi e o contradictie pentru care trebuie sa le dau dreptate vanzatorilor care sunt reticenti in a semna declaratia. Cum sa completeze ei o cerere de receptie si inscriere si mai ales declaratia in care trebuie sa sustina sub semnatura ca nu au instrainat imobilul din moment ce exista un contract autentic de vanzare-cumparare intocmit de notar. O asemenea declaratie ar fi un fals in declaratii Ceva nu e logic in procedura care ni se cere
OK, merci pt informatii
Da, asa este. Terenul nu a fost intabulat in momentul vanzarii in 2001 (e mentionat lucrul acesta si in contractul de vanzare-cumparare) si nici nu au facut atunci demersurile in acest scop, desi probabil ar fi fost mai simplu, fiind facut si proiectul topografic pentru parcelare.
Sa inteleg deci ca nu putem sa facem intabularea direct pe noi, trebuie mai intai intabulat pe ei, apoi de facut un alt contract de vanzare-cumparare, si apoi inscrierea noastra in CF? Asta inseamna nu doar timp dublu ci si cheltuieli suplimentare :(
Se poate face intabulare directa pe cumparatori sau mostenitori ai acestora?
Este vorba de un teren extravilan (pentru care exista TP) cumparat in nov. 2001 pe baza de contract autentic de vanzare-cumparare incheiat la un birou notarial (in acelasi act se face si dezmembrarea imobilului: terenul cumparat are suprafata de 2/3 din cel inscris pe TP, avand atasat si un proiect de parcelare, iar pe TP s-a facul mentiunea partii instrainate).
La momentul respectiv cumparatorii au fost parintii mei (cote egale), intre timp mama a decedat, eu devenind coproprietar prin succesiune. Terenul nu a fost intabulat in CF, acum vrem sa il vindem dar este necesara intai intabularea. Inginerul topograf pe care l-am consultat mi-a spus ca este necesar mai intai intabularea pe vechii proprietari, care i-au vandut terenul parintilor mei (pe contract figureaza la vanzatori 8 persoane, 7 frati si mama acestora, intretimp decedata) si abia dupa aceea intabularea pe noi, actualii proprietari si mi-a dat declaratii pentru solicitarea documentatiei cadastrale si pentru cei 8 vanzatori, declaratii in care acestia sustin ca nu au instrainat imobilul - paradox. Inginerul sustine ca abia dupa ce terenul va fi intabulat pe ei, vom putea sa facem si noi intabularea
Daca exista un contract de vanzare-cumparare autentic, nu se poate intabula direct pe noi (urmand procedura de intocmire a documentatiei, harti cadastrale, etc), care ar fi calea directa si legala de urmat?
avocatPetre a scris:

pai, daca nu aveti avocat si va jucati de-a justitia? prostia se plateste.. angajati avocat sa vada el ce se mai poate face. dupa ureche nu merge

:( imi pare rau, chiar nu ma joc de-a justitia, doar sa ma aflu in treaba. Actiunea a carei sentinta a fost casata dar intre timp si pusa in executie inainte de a ramane definitiva si irevocabila nu eu am initiat-o... si a trebuit sa deschid actiunea de contestatie la axecutare pentru ca nu mi s-a parut corecta punerea sa in executie inainte de recurs. Totusi s-a executat aproape integral pt ca dezbaterea s-a prelungit ft mult din cauza actiunii de protest al magistratilor... pana sa se pronunte instanta pt suspendare, aproape ca mi s-au luat toti banii
apoi, puneti-va (daca puteti) in locul omului simplu care traieste dintr-un salar de bugetar de la baza piramidei (de dascal) de pe o zi pe alta. Raspunsul e simplu deci, nu am avut bani si nu am nici in continuare...
Sunt nevoita sa citesc eu CPC in loc sa angajez un avocat... dar da, daca nu esti "expert" in domeniu, nu stii cum trebuiesc interpretate toate articolele... de aceea mai intreb. Cine da o informatie doar pe bani nu e obligat sa raspunda...
Elevii nu ne platesc, dar raspundem cu placere la intrebarile lor, pentru ca asta inseamna ca sunt interesati de ceea ce le spunem
Va rog sa ma indrumati
1. care este calea de atac ce se preteaza la o actiune de contestatie la executare
, prin care am contestat punerea in executie a cheltuielilor de judecata a unei sentinte ce a fost casata intre timp si trimisa spre rejudecare?. Actiunea mea de contestatie a fost respinsa, insa nu stiu daca recursul sau revizuirea este calea de atac pe care trebuie sa urmez. La motive de recurs in CPC nu am gasit recurs pt motiv de casare, sa cer revizuire in bara art. 322 pct.5?
2. trebuie sa solicit desfiintarea dosarului executional din moment ce titlul executat a fost casat?
3.Concret, ce trebuie sa fac ca sa recuperez banii pe care i-am platit deja pentru ca mi-au fost luati din salar prin proprire (80% din suma) si banii de cautiune
Corect, m-am gandit si eu la toate aceste intrebari/aspecte; am stat de vorba ulterior cu martorul si chiar am inregistrat, fara stirea lui o parte din discutie ....a fost instigat si da, a afectat... Este un fragment preluat din marturia lui in motivarea sentintei, de care instanta se foloseste pentru a-si motiva decizia.... dar nu pot aici sa detailez aspecte care ar putea fi citite si de avocatul care a manuit sforile... si atunci ar afla de intentie inainte de a demara-o
Daca aveti o cunostinta, o sugestie din baroul Cluj pe care ati putea-o recomanda, mi-ar fi de mare folos
Multumesc pentru raspuns, dar eu cred ca depinde destul de mult si de continutul plangerii, de aceea am nevoie de avocat...si pentru redactare. pentru ca minciuna nu este una nevinovata ci dimpotriva, a produs efecte, soldate cu pierderea dreptului de proprietate si atribuirea, pe nedrept, unei alte persoane.
Chiardaca in timpul audierii martorul recunoaste ca nu a spus adevarul exista posibilitatea sa nu fie calificata cu intentie sau buna stiinta si audierea sa se soldeze cu neinceperea urmaririi penale.... si atunci nu am rezolvat nimic :(
pentru marturie mincinoasa in legatura cu vanzarea unui imobil... soldata cu pierderea definitiva si irevocabila a imobilului (eu - persoana pagubita). Am discutat recent cu martorul, are remuscari si m-a asigurat ca va spune adevarul
Avocatul preferabil din Cluj. Pentru contact va rog sa-mi lasati un numar de telefon sau adresa mail, la mesaje private
si alte nelamuriri in cazul unei actiuni de contestatie la executare... rog raspuns avizat sau sugestii
1. Unde se plateste cautiunea pentru ca instanta sa se poata pronunta in privinta suspendarii executarii silite prin proprire?... instanta a stabilit cuantumul (10% asa cum era si de asteptat), dar am uitat sa intreb unde trebuie achitat. ... In fapt suma executata a fost deja retinuta in proportie de cca 80%, in decembrie ar fi ultima retinere; am solicitat de la inceput dar prima instanta s-a abtinut pentru ca nu am domiciliul in competenta lor teritoriala, apoi s-a tergiversat din cauza protestului magistratilor, intre timp proprirea a continuat, chiardaca infiintarea titlului executoriu nu a fost chiar corecta (mi s-a comunicat sentinta odata cu comunicarea propririi)
2. Instanta de fond a decis obligativitatea platii cheltuielilor de judecata pentru mai multi parati, toate persoane fizice, toate avand acelasi rol in raport cu reclamantii. Contrar Art. 277 din Codul de PC, intreaga suma datorata a fost indreptata doar asupra mea, cu toate ca toti au venituri salariale sau pensie. Este normal sa fiu eu singur obligat sa achit intreaga suma?
3. Intre timp sentinta pusa in executare a fost atacata printr-o actiune de recurs prin care se solicita casarea, pe motiv ca procedura a fost viciata in raport cu unul dintre parati (adresa gresita, motiv pentru care nu a avut cunostinta de actiune). Daca se admite casarea, asa cum ar fi normal si legal, atat sentinta cat si actul de infiintare a propririi vor fi lovite de nulitate. In acest caz este indicat sa solicit suspendarea judecarii actiunii mele de contestatie la executare, in baza art. 244 paragraf 1 din Cod PC sau sa las instanta sa se pronunte cu privire la actiunea contestatoare?