avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate yoyo_s2007

Activitate yoyo_s2007

Buna ziua,
Parintii mei au un teren in bucuresti. Pe acel teren era o casa de 3 camere paianta, care este trecuta in acte. Pana aici totul e ok.
Dar s-au apucat acum 5 ani sa construiasca si sa tot construiasca fara nici un fel de act. Nimic.
Acum in curte sunt mai multe constructii ( o casa separata de 80 mp, alta casa de 60 mp care pe o parte de 30 mp are etaj prelungit in afara casei cu inca 35 mp . :O. Sub el este un gang). Ce sa zic: o insiruire.
Intrebare: avand in vedere hotararea de anul trecut de care tot am dat pe aici pe forum care interzice intrarea in legalitate a constructiilor, ce solutie este pentru intrarea in legalitate sau mai bine zis se mai poate face ceva?
Mentionez ca din cele trei camere existente nu mai e nimic. Acum sunt ... vreo 10 :"> si toate sunt recent construite (ultima construita are 4 ani) si fara nici un act autorizatie, etc.X-(

Multumesc
Răspuns la discuția neplata concediului medical
multumesc.
deja i-am anuntat de intentie si astept rezultate, daca nu la itm
va multumesc
sotia fratelui meu a nascut in luna august. Firma la care a lucrat a tot amanat-o pana acum cu plata concediului medical pre si post natal pe motiv ca nu i-a venit banii de la asigurarile de sanatate. Eu stiam ca firma plateste concediul medical din fondul de salarii urmand sa-si recupereze banii dupa aceea.
Cum ar trebui procedat si unde sa mergem pentru a rezolva acesta situatie.
Va multumesc.
aceeasi problema si la mine.
in noiembrie 2008 sotia s-a angajat la o firma cu CIM 8 ore/zi. In febrarie 2009, s-a schimbat cu un act aditional la 2 ore/zi. in octombrie 2009 s-a revenit la 8 ore/zi. sotia a ramas insarcinata acum , deci noiembrie 2009. facand un simplu calcul reiese ca mai raman 2 luni cu 2 ore pe zi din anul anterior nasterii si ne e teama sa nu pierdem indemnizatie din cauza asta.
legal si teoretic ar fi in regula, dar nu se stie niciodata.
v-ati intalnit cu probleme de aceste fel?
multumesc pentru timpul acordat