avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1472 soluții astăzi
Forum Activitate deliamarculescu

Activitate deliamarculescu

Răspuns la discuția reincredintare minor
eu nu te pot ajuta pentru ca n u sunt de profesie. te rog foarte mult sa-mi trimitzi si mie un email pe delia_marculescu@yahoo.fr si sa-mi spui cum s-a ajuns in situatia de a-i fi incredintat copilul tatalui. ma intereseaza pentru ca si eu o sa intentez actiune de divort si nu vreau sa risc sa-i incredinteze lui fetitza. multumesc mult de tot
n-ai inteles, nu il plangeam, si-o face cu mana lui si este vina lui ca n-are curaj si nici nu sunt adepta de a obtine totul pe tava. Numai ca problema este cum se poate ca tocmai o fundatie de acest gen poate sa faca asa ceva angajatilor sai.
Si in alta ordine de idei, era un fel de avertisment pentru visatori
Toate cele bune!
Răspuns la discuția Divort cu cetatean strain
va multumesc foarte mult amandurora
Răspuns la discuția Divort cu cetatean strain
multumesc frumos, stiu ca hotararea instantei nu poate fi previzibila, dar ma interesa daca din practica se poate deduce ca eu as avea cele mai mari sanse sa obtin incredintarea minorului
Răspuns la discuția Divort cu cetatean strain
in acest moment sunt in romania din luna februarie, impreuna cu copilul
Răspuns la discuția Divort cu cetatean strain
multumesc pentru interes
ultimul domiciliu comun este in franta (fise de impozit comune, contract de inchiriere a unei locuinte, etc) in acelasi timp, am buletin romanesc cu adresa de aici. Casatoria a fost incheiata in romania.
motivele reale, dar greu de dovedit sunt cam urmatoarele: violenta verbala si fizica (fara acte care ar putea sa dovedeasca), consumator de droguri usoare (canabis)-de asemenea aproape imposibil de dovedit- si cred ca nu mai are rost sa amintesc: gelozie plus personalitatea lui marcata de maltratarile din partea tatalui, suferite in copilarie. multumesc inca o data
sotul meu este cetatean strain, suntem casatoriti de 2 ani in romania, avem impreuna un copil (din casatorie), domiciliul comun este in franta, eu nu am, inca, rezidenta sau nationalitate acolo.Copilul are cetatenie franceza, dupa locul nasterii si act de nastere romanesc si, automat, cetatenia romana dupa mine.
in cazul unei actiuni de divort in romania, exista riscul ca sa-i fie incredintat copilul lui? Deocamdata nu are un loc de munca stabil si nici locuinta in fr, iar eu am in ro si una si alta, copilul este fetita si are un an si 8 luni. ma mai intereseaza, deasemenea, ce probe pot sa folosesc in fata instantei avand in vedere ca singura persoana care ar putea depune marturie in favoarea mea, locuieste in franta si nu se poate deplasa in ro. Instanta accepta o depozitie autentificata prin ambasada? va multumesc frumos